Již desítky lidí využily nová pravidla pro úřední změnu pohlaví, k níž od července stačí medicínské potvrzení. Dříve byla změna pohlaví podmiňována kastrací, kterou v roce 2024 shledal ústavní soud za protiústavní. Po splnění nových specifických podmínek si transgender lidé mohou upravit jméno i příjmení.
Zranění, jako je noha v ortéze na několik měsíců, je pro pětadvacetiletého Jadena jen nepatrnou epizodou v porovnání s tím, jak dlouho může trvat tranzice, tedy změna pohlaví.
„Člověk si musí projít psychiatrickým a psychologickým kolečkem. Endokrinologie, praktický lékař, a když všichni usoudili, že to je v pořádku, tak mi paní doktorka stanovila na začátku roku 2021 hormonální léčbu,“ říká Jaden Lemmens.
Ačkoliv se po čtyřleté cestě cítí lépe, stále v praktickém životě naráží na problémy a nepříjemné situace. České úřady ho totiž stále evidují jako ženu.
„Oni (zdravotní personál) nevědí. Přijdou do čekárny a řeknou ‚paní Lemmens‘ a všichni koukají, že se zvednu já,“ popisuje náročné každodenní situace, kterým musí čelit Jaden.
Stále je v praxi nutná několikaměsíční práce se sexuologem
Aby měly transgender osoby v občanském průkaze a rodném listu údaje pohlaví, které si samy určí, stačí nově jen potvrzení od sexuologa, kterému však předchází několik měsíců práce s pacientem. Jaden využil první příležitosti podat žádost o úřední změnu pohlaví jen s tímto dokumentem a doufá, že již za měsíc ho i úřady budou evidovat jako muže.
Začátkem srpna Jadenovi matrika předá nový rodný list a občanský průkaz s mužským oslovením. Doteď transgender lidé čelili i dalším překážkám, pokud chtěli být považováni za osoby toho pohlaví, s nímž se sami ztotožňovali. Při úřední změně museli taktéž postoupit kastraci.
„(Transgender lidé) jinou možnost neměli, a pokud se nechtěli víc trápit v tom nesprávném těle, museli volit pro sebe to menší zlo,“ popsal dopady ještě v roce 2024 platné legislativy sexuolog Pavel Turčan.
Nutnost operace zrušil loni Ústavní soud, jelikož byla podle něj neslučitelná s lidskou důstojností. Zákonodárci ovšem jinou úpravu dosud nepřijali, přestože na ní pracovalo ministerstvo spravedlnosti.
Zatím není jasné, jak bude vypadat nová legislativní úprava
„Bohužel se v rámci Poslanecké sněmovny nepodařilo nalézt shodu na tom, jak by bylo možné požadavky Ústavního soudu splnit,“ říká náměstek ministra spravedlnosti za hnutí STAN Karel Dvořák.
Na rozhodnutí nejvyšší instance tak reagovala ministerstva zdravotnictví a vnitra, která připravila alespoň nezávaznou metodiku. „Máme za to, že to samozřejmě je věcí parlamentu, který v budoucnu může rozhodnout, že stačí pouze sebeurčení. To znamená přijít a prohlásit změnu stavu na matriku bez jakéhokoliv medicínského zákroku,“ doplnil vrchní ředitel pro legislativu a právo ministerstva zdravotnictví Radek Policar.
Liberálnější úpravu by preferovala jak většina lékařů, tak i transgender lidí. Prozatím vítají alespoň to, že Česko od července nepatří mezi poslední země v Evropě, kde se povinná kastrace při změně pohlaví vyžaduje.