Aktual.: 6.07.2025 16:42

Praha – Výročí mučednické smrti mistra Jana Husa dnes připomněla slavnostní bohoslužba v Betlémské kapli v Praze, ve které středověký církevní reformátor počátkem 15. století kázal. Upálen byl pro své názory před 610 lety v německé Kostnici. V kapli dnes zazněly stejně jako loni modlitby za mír na Ukrajině a za zlepšení vztahů mezi Izraelci a Palestinci. Přibyly prosby za průběh letošní předvolební kampaně, voleb i povolebního období.

Pražský biskup Církve československé husitské David Tonzar zdůraznil zejména potřebu celosvětové jednoty. Lidé by se podle něj měli zamyslet nad tím, zda nebojují pouze za svoji pravdu a zda tím nepoškozují ostatní. „Pokud nezačneme myslet úplně jinak, tak nic nedokážeme. Protože sebelepší vyzbrojování vede jen k dalšímu lepšímu vyzbrojování druhé strany,“ uvedl. Biskup upozornil také na to, jak složité je v dnešní době přiblížit boha lidem, zaujmout je a změnit je k lepšímu.

„Prosíme za spravedlivý mír za Ukrajinu, která již čtvrtým rokem čelí ruské agresi. Prosíme za děti a rodiny, prosíme za ty, kdy přišli o své blízké i o své domovy,“ prohlásil vojenský kaplan Tomáš Altman. Pomodlil se za zajatce, děti zavlečené do Ruska a obyvatele okupovaných území. „Prosíme tě také za Gazu, za její obyvatele, zvláště za děti. Daruj Gaze naději, spravedlivý mír a svobodu,“ dodal. Farářka Olga Líbalová se pak pomodlila za důvěru v demokratický řád či kultivovaný a věcný dialog.

Při bohoslužbě zazněly duchovní písně z období Jana Husa či z období krátce po kazatelově smrti. Úvodní husitský chorál Ktož jsú boží bojovníci zahrál dechový kvintet Žestě Pražského hradu. Bohoslužbu vedl patriarcha Církve československé husitské Tomáš Butta spolu s farářkou Terezou Šmejdovou Koselovou a brněnským biskupem Jurajem Dovalou. Vystoupili i zástupci dalších církví.

Den Husova upálení se v Česku slaví jako státní svátek. Hus byl katolický kněz. Církev ale kritizoval za odvrácení se od jejích prvotních ideálů, odmítal její institucionalizaci, kritizoval kněží žijící v hříchu nebo kupčení s odpustky. Církví byl označen za kacíře a na kostnickém koncilu 6. července roku 1415 upálen. Jeho smrt vedla posléze v českých zemích k zásadní husitské revoluci. Kromě snah o reformu církve i společnosti je Husovi připisováno autorství traktátu O českém pravopise, zavádějícího diakritická znaménka.

Hus je podle současných historiků příkladem zásadovosti, statečnosti, svobody svědomí a ochoty držet se pravdy. Předběhl v mnoha směrech zásady budoucích protestantských reformací.

Podíl.