Aktual.: 16.01.2025 00:10

Praha – Pietní akce v Praze, Mělníku i na dalších místech Česka dnes připomenou 56. výročí sebeupálení Jana Palacha. Dvacetiletý vysokoškolský student se upálil na protest proti rezignaci lidí na vývoj společnosti po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968, na následky popálenin zemřel za tři dny 19. ledna 1969.

Památku oběti Jana Palacha dnes dopoledne na Václavském náměstí v Praze uctí předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) či předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) dopoledne navštíví pietní akt v Mělníku, kde Palach vystudoval střední školu.

Palachovu památku si tradičně připomenou i studenti a představitelé Univerzity Karlovy. Vpodvečer se sejdou při pietním aktu před pamětní deskou na budově filozofické fakulty v centru Prahy.

V den výročí Palachovy smrti, 19. ledna, připomene jeho odkaz v centru Zlína symbolický řetěz ze svíček. Happening Světlo pro Palacha se bude konat na Gahurově prospektu, travnaté ploše pod Památníkem Tomáše Bati.

Jan Palach chtěl svým činem probudit národ z rezignace a vyburcovat ho k odporu proti nastupující normalizaci. Další student, Jan Zajíc, se po vzoru Palacha upálil na protest proti normalizaci 25. února 1969 – v průchodu domu v horní části Václavského náměstí, jen desítky metrů od místa, kde se polil hořlavinou a zapálil Jan Palach.

O Palachovi představitelé i média komunistického Československa 20 let mlčeli, tabu bylo i jméno Jana Zajíce. Lidé však na jejich činy nezapomněli. Pietní akt ke 20. výročí Palachovy smrti v lednu 1989 se nečekaně změnil v nejsilnější protestní akci proti režimu. Tisíce lidí se nebály opakovaně projevit nespokojenost a riskovaly tvrdý zásah pořádkových sil. Intenzita protestů překvapila nejen vládnoucí politiky, ale také opozici. O několik měsíců později totalitní režim padl. Palachova i Zajícova památka se mohla svobodně připomínat až po listopadu 1989. Od roku 2014 je 16. leden v Česku významným dnem.

 

Podíl.