Desítky lidí v Chrasti na Chrudimsku žijí podle úřadů v nebezpečném areálu staré továrny. Radnice sice už před měsícem nařídila jednu z tamních budov vyklidit, nájemníci ale zůstávají a zatím nikdo neví, kam s nimi. Věcí se zabývá i policie.

Před několika lety se v areálu továrny pracovalo s chemikáliemi, teď tam bydlí lidé. Problémy se týkají dvou budov. V případě jedné z nich úřady nařídily zákaz užívání a v případě druhé vyklizení.

Tamní obyvatelé jsou ale prý za takové bydlení rádi, protože nic jiného sehnat nemohli. „Neměli jsme šanci, protože jsme Romové. (Jan) Vaculka je zase v tomto dobrý, stačí jeden telefonát a bydlíte,“ řekl obyvatel ubytovny v továrním komplexu v Chrasti Jan Bílý.

Továrnu v minulosti provozovala společnosti KM Plus, která v ní stáčela chemikálie. V roce 2019 byl její majitel Michal Kovárník odsouzen za podvod při využití evropské dotace. Firma už koncem roku 2016 skončila v konkurzu. Areál dnes vlastní společnost J&V Investments, v čele s předsedou představenstva Janem Vaculkou. Ubytovává tam na šest desítek lidí.

Bez kanalizace a elektroinstalace mezi odpadky

Podle videa, které starosta Chrasti Vojtěch Krňanský (Naše Chrast) zveřejnil na Facebooku, jsou objekty ve velmi špatném stavu, v areálu je spousta odpadků. „Ti lidé obývají prostory, kde byly rozlité chemikálie, kyseliny. Není tam zajištěná kanalizace, požární východ, žádná elektroinstalace a tak dál. Je to opravdu čistokrevný obchod s chudobou,“ poznamenal Krňanský.

Za ubytování lidé platí různě, i sedmnáct tisíc za jednopokojový byt. Podle ženy, která tam několik měsíců bydlela, nemají často smlouvy. Nájemníci si prý ovšem mohou činži odpracovat. „Dělají zednické práce, on jim to strhává z nájmu. Nebo uklízí kolem domu,“ popsala bývalá obyvatelka továrny.

Majitel prostřednictvím svého právníka odmítá, že by nájemníci bydleli bez smluv. Pro ty, kteří mají být vystěhováni, údajně hledá náhradní prostory. „Můj klient nájemníky proti jejich vůli nemůže vyklidit, mohl by se tím dopustit trestného činu,“ uvedl právní zástupce J&V Investments David Hanzl.

„Prostřednictvím státního zastupitelství v Chrudimi jsme přijali podnět na prověření ubytovávání osob v některých objektech v Chrasti. Policisté se nyní touto věcí zabývají,“ uvedla mluvčí Policie ČR Pardubického kraje Dita Holečková.

Město chce postavit bytový dům

Na místě pracují i nevládní organizace. Podle nich je především nutné řešit, co s obyvateli nevyhovujících prostor. „Nikdo si neuvědomuje, že ti lidé nemají kam jít, jsou ohroženi bezdomovectvím a podobně. To může ještě víc ohrožovat jejich život,“ poznamenala výkonná ředitelka Šance pro tebe Sophia Dvořáková.

Co bude dál a zda radnice přistoupí k úřednímu vyklizení, zatím nikdo nechce říct. Odvolání teď řeší Pardubický kraj.

Třetina lidí v bytové nouzi jsou děti

V Česku žije podle posledních dat přes sto padesát tisíc lidí v bytové nouzi, třetina z toho jsou děti. Dalších 1,6 milionu osob je ohroženo ztrátou bydlení. Obě čísla mohou narůstat – mimo jiné kvůli rostoucím životním nákladům. Bytová nouze má závažné dopady na fyzické i psychické zdraví, rodinný život nebo soukromí rodin. Nezanedbatelné jsou také celospolečenské dopady a náklady pro stát.

V Česku stále není dostatek dostupného bydlení. Vláda chce proto výstavbu nových bytů podpořit osmi miliardami korun. Peníze mají získat hlavně obce, které svépomocí budují nájemní bydlení jen těžko.

S bytovou krizí má pomoci také speciální zákon o dostupném bydlení. Cílit má hlavně na lidi z nízkopříjmových rodin. Ministři se na něm ale zatím neshodli.

Návrh zákona o podpoře bydlení předpokládá vznik kontaktních míst, která mají pomáhat lidem v bytové tísni hlavně v lokalitách, kde je vyšší počet osob ohrožených ztrátou bydlení a kde jsou pracoviště úřadu práce. Obce se budou moci rozhodnout, zda si dobrovolně kontaktní místo zřídí.

Zákon také přichází s tím, že vlastník bytu, který bude svůj byt poskytovat do systému bydlení, bude muset prokazovat svoji bezdlužnost vůči společenství vlastníků. Zákon obsahuje i takzvanou překlenovací asistenci. Ta má fungovat po uplynutí dvouleté podpory, a pokud by se klient případně poté stěhoval do jiného bytu, bude mít ještě dva měsíce asistenci v novém bydlení.

Podíl.
Exit mobile version