
Aktual.: 22.05.2025 16:51
Kroměříž – Lidé na zámku v Kroměříži uvidí medaile a mince olomouckého arcibiskupa Bedřicha Fürstenberga, který žil v 19. století. Prohlédnout si budou moci také sbírku hudebnin kroměřížského kostela svatého Mořice. Nové expozice jsou součástí prohlídkového okruhu Via Magnifica, řekl dnes novinářům Jiří Uhlíř, ředitel Správy Arcibiskupského zámku a zahrad v Kroměříži.
První expozice doplnila v Kabinetu mincí a medailí dosavadní stálou výstavu věnovanou salcburskému mincovnictví. „Nově prezentujeme medaile a mince, které pořídil arcibiskup Friedrich (Bedřich) Fürstenberg po roce 1853 do roku 1892. Vedle jeho nákupů prezentujeme i medaile, které on sám nechal vyrazit ke své intronizaci a ke svému kněžskému svěcení, k výročí. Je tu zhruba 130 kusů. Jsou zde mince a medaile od středověku až po Fürstenbergovu současnost. I papežské medaile Lva XIII. například,“ řekl ČTK kurátor výstavy Miroslav Myšák.
Expozice zaměřená na hudebniny kostela svatého Mořice je k vidění v Kabinetu hudby. Z kostelní sbírky, která obsahuje zhruba 800 hudebnin, vybrali tvůrci výstavy ty nejzásadnější. Představují činnost místních vedoucích chrámového sboru a částečně též piaristické koleje v období od 15. století do poloviny 20. století. „Obecně se dá říct, že to prezentuje duchovní kulturu celé Moravy,“ uvedla kurátorka výstavy Kateřina Fajtlová.
Arcibiskupská sbírka mincí a medailí na kroměřížském zámku patří mezi nejvýznamnější na světě. „Tím, že se věnuje církevní ražbě, je zcela ojedinělá,“ uvedl Uhlíř. Výjimečný je taktéž hudební archiv zámku, který hudebníci stále aktivně využívají. „Jezdí sem badatelé z celého světa. Vydávají se edice, které jsou potom hrány jak amatérskými, tak profesionálními hudebníky. Spolupracujeme s konzervatoří kroměřížskou, takže díla můžete slyšet i na různých koncertech,“ doplnila Fajtlová.
Správa zámku obě expozice připravila ve spolupráci s Muzeem umění Olomouc. Zájemci je v Kroměříži uvidí v letošní i příští návštěvnické sezoně. Návštěvnický okruh Via Magnifica, jehož jsou součástí, zahrnuje dále prohlídku obrazárny, soukromé kaple svatého Šebestiána, Manského sálu nebo zámecké knihovny. Do konce srpna budou moci lidé při jeho absolvování vidět také přes 50 děl malíře Josefa Mánesa.