Aktualizace: 16.02.2024 16:50

Ostrava – Hutní společnost Liberty Ostrava zůstává solventní a má připraven důkladný plán preventivní restrukturalizace. Za Liberty to dnes ČTK sdělil Ivo Štěrba. Reagoval tak na informaci serveru Seznam Zprávy, který uvedl, že podle restrukturalizačního správce firmy je Liberty Ostrava v platební neschopnosti.

„Společnost Liberty Ostrava má připraven důkladný plán preventivní restrukturalizace, který umožňuje obnovit provoz a splatit závazky všem věřitelům, včetně společnosti Tameh Czech. Jsme však zklamáni tím, že společnost Tameh Czech odmítá uvažovat o úpravě naší smlouvy o dodávkách elektřiny nebo o našich nabídkách týkajících se podpory obnovení provozu, což má dopad na rozdělení plánu do jednotlivých fází,“ uvedl dnes Štěrba.

Podnikání Liberty podle něj zůstává solventní a společnost nadále dodržuje závazky vyplývající ze všeobecného moratoria. „Jsme rádi, že budeme moci soud v dotčených bodech ujistit a předložit na soudním jednání koncem tohoto měsíce náš aktualizovaný restrukturalizační plán,“ uvedl Štěrba.

Liberty Ostrava, která vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl, má delší dobu problémy platit dodavatelům. Výroba ve většině jejich provozů stojí od loňského 22. prosince, kdy jí společnost Tameh Czech vypnula dodávky energií. Zatímco Tameh skončil v úpadku, který zdůvodnil tím, že mu Liberty dluží zhruba dvě miliardy korun, Liberty chrání před věřiteli moratorium, jež soud vyhlásil loni v prosinci. Chrání ji především před insolvenčními návrhy a exekucemi.

Seznam Zprávy dnes uvedl, že má k dispozici zprávu restrukturalizačního správce. „Restrukturalizační správce má za to, že se podnikatel (Liberty Ostrava) nachází v úpadku ve formě platební neschopnosti, což vylučuje poctivost záměru sledovaného preventivní restrukturalizací a současně vylučuje její další pokračování,“ uvádí podle serveru zpráva advokátní kanceláře Žižlavský, která je restrukturalizačním správcem Liberty.

Soud o tom bude podle serveru s vyloučením veřejnosti jednat 28. února. Server napsal, že soudce Viktor Břeska ve svém usnesení nařizujícím jednání uvedl, že nyní vyšly najevo pochybnosti o tom, zda jsou splněny podmínky pro další trvání všeobecného moratoria a vůbec pro pokračování preventivní restrukturalizace firmy.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.