![](https://i2.wp.com/cdn.xsd.cz/original/3e51a1d031443dd89fc7cb20664d57d7.jpg?w=1200&resize=1200,0&ssl=1)
Liberecký hejtman Martin Půta nepravomocně potrestaný v korupční kauze není připraven rezignovat, řekl po jednání Starostů pro Liberecký kraj. Zastupitelský klub za Půtou stojí a nechce, aby odstoupil, případnému hlasování o jeho odvolání ale nebude bránit.
Situace ve vedení Libereckého kraje je podle koaličního Spolu vážná. Zástupci uskupení nejsou spokojeni s tím, jak se Starostové k odsouzení hejtmana postavili, a na úterý 11. února proto chtějí svolat mimořádné jednání koalice. Hnutí by mělo na post hejtmana, pokud by Půta neprošel v tajném hlasování, navrhnout člověka, který za sebou nepotáhne minulost, řekl novinářům lídr Spolu Edvard Kožušník.
Krajský soud v Liberci ve středu nepravomocně uznal v korupční kauze Půtu částečně vinným, uložil mu roční podmíněný trest s dvouletou zkušební lhůtou a peněžitý trest 50 tisíc korun. „O pokračování koalice ve stávajícím formátu stojíme, funguje dobře a rádi bychom, aby pokračovala,“ řekla po jednání se Spolu předsedkyně klubu Starostů pro Liberecký kraj Markéta Červinková.
Předseda hnutí STAN Vít Rakušan Půtu k rezignaci vyzvat neplánuje. „Já jsem s Martinem Půtou mluvil a k ničemu ho vyzývat nebudu. Počkám, jak se rozhodne sám,“ řekl Rakušan. „Určitě ho nebudu vyzývat, aby opouštěl nějakou funkci a nechám to na něm, to říkám dopředu, to je můj osobní názor. Jiný názor mohou mít členové předsednictva, se kterými se o tom budu bavit,“ řekl Rakušan.
V čele Libereckého kraje stojí od loňského podzimu koalice vítězných Starostů a Spolu, která má většinu 25 mandátů ze 45 v zastupitelstvu. „Středeční rozhodnutí soudu není něco, co bychom chtěli přejít bez ztráty kytičky, tudíž využíváme ustanovení, které je v koaliční smlouvě, a svoláváme koaliční jednání. Chceme se bavit o dalším postupu, budeme se Starosty pro Liberecký kraj řešit nastalou situaci. Chceme tu situaci řešit tak, abychom byli čistí, abychom nemuseli vysvětlovat kauzy hejtmana,“ řekl za Spolu Jiří Klápště.
Podle Kožušníka je pro kraj důležitá stabilita. „Ta doteď fungovala, my ji určitě nechceme narušovat, nechceme vyvolávat chaos, nicméně situace je vážná a musíme se k ní znovu sejít,“ doplnil. Jednat chce Spolu podle Kožušníka i s ostatními partnery v zastupitelstvu. Podle něj jsou na stole všechny možné varianty včetně toho, že Spolu opustí koalici a ta se rozpadne. Výměna hejtmana je podle Kožušníka jednou z variant, jak může koalice pokračovat, případná nominace je ale podle něj na Starostech.
Opoziční ANO a SPD vyzvaly Půtu k rezignaci. „Výzvy opozice jsem zaregistroval, nejsem v tuhle chvíli připraven rezignovat na funkci hejtmana, ale budu plně respektovat rozhodnutí zastupitelů. Předpokládáme, že opozice bude buď chtít svolat mimořádné jednání zastupitelstva, nebo bude chtít na řádném jednání, které je 25. února, ten bod zařadit do programu. My v obou případech aktivně podpoříme, aby se ten bod projednával, a já budu respektovat rozhodnutí zastupitelů,“ doplnil Půta.
Starostové v čele s Půtou v Libereckém kraji loni na podzim volby počtvrté vyhráli, když jim hlas dalo 34,75 procenta voličů a získali 20 mandátů. Druhé skončilo ANO a má 18 zastupitelů. Třetí je koalice Spolu, která získala pět mandátů, a dva zastupitele má koalice SPD a Trikolora. K případnému svolání mimořádného zastupitelstva stačí opozici 15 hlasů, na jeho svolání má pak hejtman 21 dnů. Podle krajské předsedkyně ANO Jitky Volfové bude zastupitelský klub hnutí teprve jednat o tom, zda navrhne bod odvolání hejtmana do programu řádného jednání zastupitelstva 25. února, osobně je pro.
„S ohledem na to, že soud prohlásil hejtmana Půtu za vinného, jsme přesvědčeni o tom, že by měl svůj post opustit,“ řekla Volfová. Nemělo by podle ní být normou, že člověk odsouzený, byť nepravomocně, bude zastávat veřejnou funkci. „Pokud odvolací soud rozhodne jinak, ať se pak do funkce klidně vrátí, ale než odvolací soud rozhodne, může trvat řadu měsíců, liberecký kraj má miliardové majetky, jsou tady veřejné zakázky, o kterých se rozhoduje a v tuto chvíli myslím je ta důvěryhodnost zpochybněna,“ dodala.
V korupční kauze spojené se dvěma projekty společnosti Geotermální energie pro občany v Liberci se Půty týkala menší část. Soud ho uznal částečně vinným, odsouzen byl za to, že formou protislužby přijal úplatek 30 tisíc korun a jednal ve prospěch svého známého. V hlavní části kauzy související s rekonstrukcí libereckého kostela z evropských peněz soud považuje za neprokázané, že by Půtu upláceli pracovníci Metrostavu 800 tisíci korunami. Soud shledal vinu u všech dalších obžalovaných – osmi lidí a pěti firem včetně Metrostavu. Potrestal je od podmínek po sedm let vězení, vězením potrestal pět obžalovaných.