Komerční prezentace Aktual.: 27.11.2024 17:07
Bejrút – Libanonská armáda posílí nasazení svých sil na jihu země, oznámil dnes úřadující libanonský premiér Nadžíb Míkátí v návaznosti na vyhlášení příměří ve válce mezi libanonským militantním hnutím Hizballáh a Izraelem. Sousední zemi současně vyzval, aby klid zbraní plně respektovala a stáhla své síly z okupovaných oblastí v libanonském pohraničí. Informovala o tom agentura AFP.
Dohoda, kterou zprostředkovaly Spojené státy a Francie a jež vstoupila v platnost dnes ve 3:00 SEČ, předpokládá, že se izraelské jednotky postupně stáhnou z jižního Libanonu, dává jim však na to lhůtu 60 dnů. Na jejich místo pak má co nejdříve nastoupit na 10.000 vojáků libanonské armády. Hizballáh současně přesune své síly z jihu Libanonu dále od izraelských hranic na sever za řeku Lítání. Jedinými ozbrojenými silami, které budou moci v této oblasti zůstat, budou jednotky OSN UNIFIL a libanonská armáda.
Premiér v projevu ke spoluobčanům po zasedání vlády také vyjádřil naději, že dohoda o příměří otevře „novou kapitolu“ v dějinách Libanonu, a vyzval k urychlenému vypsání prezidentských voleb.
Pro brzké uspořádání prezidentských voleb se dnes vyslovil také předseda libanonského parlamentu Nabíh Barrí, jenž stojí v čele vlivného šíitského hnutí Amal, spojence Hizballáhu. Libanonce vyzval k „národní jednotě“ a vysídlené obyvatele jihu k rychlému návratu do jejich domovů. Volba prezidenta podle něj lidi sjednotí, zatímco válka je jen dále rozdělovala.
Kvůli politickým sporům Libanon nemá už dva roky zvoleného prezidenta. Úřadující hlavou státu je od konce října 2022 premiér Míkátí, jehož vláda je rovněž úřednická. Politické spory, 15 let občanské války (1975-1990) a vážné ekonomické problémy v posledních letech ochromily centrální moc státu, což jen posílilo postavení Hizballáhu. Ten se tak stal nejmocnější vojenskou silou v zemi, má i několik ministrů a poslance. Proti Izraeli bojuje už od svého vzniku v 80. letech a některé země, včetně USA, ho považují za teroristickou organizaci. EU označuje za teroristické jen vojenské křídlo Hizballáhu.
Libanonská armáda začala posilovat svou přítomnost na jihu země
Libanonští vojáci se podle dohody o příměří začali přesouvat na jih země. V komuniké to oznámila libanonská armáda. Agentura AFP uvedla, že její novinář spatřil vojáky ve dvou regionech v jižním Libanonu. „Armáda začala posilovat svou přítomnost v jižním sektoru řeky Lítání,“ uvedly libanonské ozbrojené síly. Ty jsou nyní asi 30 kilometrů od hranic s Izraelem. Armáda rovněž sdělila, že přesunem na jih zde posiluje moc státu a že své kroky koordinuje s mírovými jednotkami UNIFIL Organizace spojených národů.
Na jih Libanonu chce zamířit libanonská armáda, obyvatele varovala před návratem
Libanonská armáda dnes ráno oznámila, že přijala „nezbytná opatření“ ke svému opětovnému nasazení na jihu Libanonu, kde v noci začalo platit příměří mezi Izraelem a militantním hnutím Hizballáh. Současně varovala vysídlené obyvatele libanonského pohraničí, z nichž mnozí ihned po vyhlášení klidu zbraní zamířili na jih, aby se do svých domovů nevraceli, dokud se z oblasti nestáhnou jednotky izraelské armády. Stejnou výzvu vydaly i samotné izraelské síly.
Po více než roce přeshraničního ostřelování a dvou měsících otevřené války mezi Izraelem a Hizballáhem vstoupila dnes ve 04:00 místního času (03:00 SEČ) v platnost dohoda o příměří. Dosud nebyly hlášeny případy jeho porušení. Zejména na jižním předměstí Bejrútu, jež bylo v posledních dvou měsících coby bašta Hizballáhu terčem těžkých izraelských vzdušných úderů, se po vyhlášení příměří ozývala už jen sporadická oslavná střelba z ručních zbraní.
„S tím, jak vstoupilo v platnost příměří, podniká armáda nezbytné kroky pro své nasazení v jižním Libanonu,“ uvedla libanonská armáda ve zprávě. „Velení armády vyzývá občany, aby byli trpěliví s návratem do vesnic a měst na frontové linii, do nichž pronikly izraelské nepřátelské síly, a aby vyčkali na jejich stažení,“ dodala.
Také mluvčí izraelské armády bezprostředně po vyhlášení příměří vyzval na síti X v arabštině obyvatele evakuovaných vesnic na jihu Libanonu, aby se zatím domů nevraceli, neboť tam dosud zůstávají rozmístěny jednotky izraelské armády. Dodal, že armáda bude obyvatele obcí v libanonském pohraničí postupně informovat, kdy se mohou do svých domovů vracet spolu s tím, jak se odtamtud budou stahovat její vojáci.
Izraelská armáda dopoledne informovala o incidentu, kdy její vojáci sáhli k varovnými výstřelům směrem k několika automobilům, které se přiblížily k oblasti, kam dosud nepovoluje vstup. Incident se podle úřadů stal ve vesnici Kfar Killá, která leží v bezprostřední blízkosti hranic. Podle armády se vozidla po varovných výstřelech otočila a odjela.
Izraelský ministr obrany Jisrael Kac souvislosti s tímto incidentem uvedl, že nařídil armádě, aby „tvrdě a nekompromisně“ zasahovala proti členům Hizballáhu, kteří by se pokusili dostat do pohraničních vesnic spolu s vracejícími se civilisty.
Dohoda zprostředkovaná Spojenými státy a Francií podle agentury Reuters předpokládá, že se izraelské jednotky z jižního Libanonu stáhnou do 60 dní a jejich místo zaujmou vojáci libanonské armády. Hizballáh má současně přesunout své síly od izraelsko-libanonských hranic severně za řeku Lítání. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v úterý večer prohlásil, že Izrael dohodu o příměří přijímá, rázně ale odpoví na jakékoliv její porušení ze strany Hizballáhu.
Hizballáh se k příměří dosud oficiálně nevyjádřil, jeho vysoce postavený představitel a poslanec libanonského parlamentu Hasan Fadlalláh ale prohlásil, že podporuje rozšíření působnosti libanonského státu a že hnutí vyjde z války silnější.
Podle svědků Reuters krátce po uzavření příměří zamířily na jih země kolony automobilů. Mnoho dalších rodin se pak vydalo na cestu z centrální části hlavního města na jižní předměstí Bejrútu, často s vlajkami Hizballáhu v rukou. Řada lidí oslavovala „vítězství“ a skandovala jméno zesnulého vůdce Hizballáhu Hasana Nasralláha, jehož zabil izraelský úder v Bejrútu na konci září.
Starosta obce Šlomi na severu Izraele Gabi Naaman, který se stavěl proti dohodě o příměří, neboť podle něj nezaručí bezpečný návrat Izraelců do jejich domovů, a setkal se v této věci i s premiérem, dnes řekl, že obyvatelé jeho obce se zatím domů nechystají. Postěžoval si též, že se vláda nezavázala investovat do obnovy poničených domů. Ze schůzky s Netanjahuem prý nabyl dojmu, že válka ve skutečnosti neskončila. „Všechno, co nám ukázali, svědčí o tom, je před námi další kolo (bojů), ať už za měsíc, za dva, nebo za deset let,“ řekl Neeman serveru The Times of Israel.
Za téměř 14 měsíců přeshraničního ostřelování bylo v Izraeli poškozeno 2874 budov, z nichž 841 bude potřebovat kompletní rekonstrukci, uvedl dnes izraelský armádní rozhlas s odkazem na oficiální údaje. Od začátku konfliktu také shořela v severním Izraeli a na okupovaných Golanských výšinách půda o rozloze zhruba 22.000 hektarů včetně lesů, přírodních rezervací a parků.