Aktual.: 7.07.2025 19:40

Štrasburk/Brusel – Představitelé lidovecké a socialistické frakce v Evropském parlamentu oznámili, že předsedkyni Evropské komise při hlasování o nedůvěře podpoří. Podporu Ursuly von der Leyenové naznačila i liberální Obnova Evropa (Renew Europe) a frakce Zelených, současnou unijní exekutivu ale zároveň jejich zástupci kritizovali za některé kroky. Vadí jim zejména to, že některé předpisy se daří nejsilnější lidovecké frakci prosazovat s krajní pravici či to, že unijní exekutiva ustupuje od některých dříve přijatých ekologických norem.

Během dnešní rozpravy promluvil jako první předkladatel návrhu na vyslovení nedůvěry, rumunský europoslanec Gheorghe Piperea z frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR), který obvinil šéfku EK ze závažných pochybení a nedostatku transparentnosti. Po něm vystoupila von der Leyenová, která odmítla, že by při komunikaci s výrobci vakcín v době pandemie covidu-19 pochybila.

Následovaly krátké projevy zástupců jednotlivých europarlamentních frakcí v pořadí podle jejich velikosti. „Tímto hlasováním o nedůvěře plýtváme časem, Putinovi se bude líbit, co tady jeho přátelé dělají,“ prohlásil Manfred Weber z nejsilnější frakce Evropské lidové strany (EPP). Komise je podle něj vyvážená a frakce EPP bude během čtvrtečního hlasování jednoznačně proti vyslovení nedůvěry.

„Chci dát jasně najevo, že tato snaha krajní pravice nezíská podporu naší frakce,“ řekla na úvod svého vystoupení předsedkyně frakce socialistů a demokratů (S&D) Iratxe García Pérezová. Jde podle ní o útok proti jádru evropského projektu a socialistická frakce chce i nadále bránit evropské hodnoty. Ve své řeči ale kritizovala právě i EPP, ze které pochází i šéfka Evropské komise. „Je to výsledkem vaší strategie tady v Evropském parlamentu, nespojili jste síly s krajní pravicí pro boj proti Zelené dohodě pro Evropu? Proč jste oznámila svůj úmysl stáhnout směrnici o zelených tvrzeních? S kým chcete vládnout? S těmi, kteří chtějí ničit Evropu, nebo s těmi, kteří každý den pracují na jejím budování,“ ptala se García Pérezová.

Za třetí nejsilnější frakci, Patrioty pro Evropu, vystoupil francouzský europoslanec Fabrice Leggeri, který unijní exekutivu a její šéfku ostře kritizoval. „Evropa si zaslouží víc než mlčení a byrokratické autoritářství. Již šest let vedete tuto komisi a jste odpojena od reality, od občanů a často od hodnot, na kterých je náš kontinent založen,“ prohlásil Leggeri. „Kauza Pfizergate je o zneužití moci, Evropská komise se stala prodlouženou rukou soukromých zájmů,“ dodal.

Pfizergate souvisí s vyjednáváním mezi šéfkou Evropské komise a šéfem farmaceutické společnosti Pfizer Albertem Bourlou o vakcínách proti covidu-19. Unijní soud v květnu rozhodl, že EK pochybila, když zamítla žádost novinářky o přístup k textovým zprávám právě mezi von der Leyenovou a Bourlou, které se vakcín týkaly.

Von der Leyenová odmítá pochybení v komunikaci s výrobci vakcín

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes na plénu Evropského parlamentu odmítla, že by pochybila v komunikaci s výrobci vakcín v době pandemie covidu-19. Návrh na vyjádření nedůvěry její komisi, který podal rumunský europoslanec Gheorghe Piperea, zároveň označila za něco, co vychází z „nejstarší extremistické příručky“ a je snahou přepsat historii covidu-19. Von der Leyenová současně zdůraznila, že EU nyní musí být silná a jednotná s ohledem na obchodní jednání s USA, podporu Ukrajiny či hájení svých zájmů na nadcházejícím summitu s Čínou. Plénum europarlamentu bude o vyslovení nedůvěry Evropské komisi hlasovat ve čtvrtek. Schválení návrhu se neočekává.

„Není žádným tajemstvím, že jsem byla v kontaktu s nejvyššími představiteli společností, které vyráběly vakcíny, jež nás měly z této krize vyvést. Samozřejmě, že jsem byla, stejně jako jsem vyhledávala rady nejlepších epidemiologů a virologů na světě… Naznačovat, že tyto kontakty byly nějak nevhodné nebo v rozporu s evropskými zájmy, je – podle jakýchkoli měřítek – jednoduše nesprávné,“ prohlásila šéfka EK.

„Máme zde na výběr. Můžeme následovat pana Pipereu do jeho světa konspirací a údajných zlovolných spiknutí ze strany, jak sám říká ‚Bruselu‘, nebo to můžeme jasně pojmenovat tak, jak to je: další primitivní pokus vrazit klín mezi naše instituce, mezi proevropské a prodemokratické síly v tomto parlamentu. To nesmíme nikdy dopustit – a také nikdy nedopustíme,“ dodala von der Leyenová během své řeči, která následovala po prohlášení rumunského poslance.

Proevropským sílám v Evropském parlamentu šéfka EK vzkázala, že je připravena s nimi spolupracovat, hledat vyvážené kompromisy a výsledky pro evropské občany. „Nehrajme ty hry extremistů, postavme se za Evropu a přinesme evropským občanům, co chtějí,“ uvedla von der Leyenová.

Europoslanec Piperea zkritizoval šéfku EK za nedostatek transparentnosti

Rumunský europoslanec Gheorghe Piperea, který podal návrh na vyslovení nedůvěry předsedkyni Evropské komise, dnes v Evropském parlamentu ve Štrasburku kritizoval Ursulu von der Leyenovou za závažná pochybení a nedostatek transparentnosti. Zmínil kauzu Pfizergate a rovněž rovněž prohlásil, že unijní exekutiva podle něj v minulých letech porušovala práva členských států EU.

„Komise v minulých šesti letech porušovala kompetence členských států a rozhodovala i ve věcech, kdy neměla žádné kompetence, nyní je všechno v rukou předsedkyně Evropské komise, rozhodovací proces je neprůhledný, svévolný a to zavdává důvod k mnoha pochybnostem,“ prohlásil Piperea, který při dnešní debatě promluvil jako první.

S návrhem na vyslovení nedůvěry přišel právě Piperea z frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR) a získal pro něj dostatečný počet podpisů. Europoslanci, kteří Pipereův návrh podporují, tvrdí, že by von der Leyenová měla přijmout odpovědnost například za kauzu Pfizergate. Unijní soud v květnu rozhodl, že EK pochybila, když zamítla žádost novinářky o přístup k textovým zprávám mezi von der Leyenovou a šéfem Pfizeru Albertem Bourlou o vakcínách.

Je to poprvé od roku 2014, kdy předseda či předsedkyně Evropské komise podobnému kroku čelí. Hlasování se uskuteční ve čtvrtek v poledne a Evropskou komisi nejspíš neohrozí. Zástupci čtyř frakcí již oznámili, že vyslovení nedůvěry šéfce EK nepodpoří. O mandát by přišla, a s ní celá komise, v případě, že by pro takový krok hlasovaly dvě třetiny přítomných europoslanců a zároveň většina všech europoslanců, kterých je dohromady 720.

Podíl.