Hasiči na řadě míst Řecka stále bojují s lesními požáry, zatímco někteří lidé se navzdory neustálým varováním chovají nezodpovědně a ke vzniku požárů tak v suchém a horkém počasí přispívají. Agentura DPA informovala mimo jiné o lesním požáru na ostrově Hydra způsobeném ohňostrojem, který dělali turisté na jachtě poblíž pobřeží. V pátek zemřel pětapadesátiletý dobrovolný hasič, který pomáhal bojovat s požáry na severozápadě Peloponéského poloostrova v regionu Elida.

Podle řeckých médií vypukl požár na ostrově Hydra v pátek asi hodinu před půlnocí. Jeho původci ze soukromé jachty se ho snažili uhasit, což se jim nepovedlo, a tak zavolali hasiče a utekli. Plameny se už podařilo dostat pod kontrolu, hasiči ale měli práci velmi komplikovanou. Místo požáru je ze země nepřístupné a muselo se tak hasit ze vzduchu a z moře.

Podle místních úřadů plameny zažehly jediný borovicový les na turistickém ostrově. Incident vyvolal v Řecku, potýkajícím se s vedrem, vlnu rozhořčení. Jeden z příspěvků na sociálních sítích kritizoval „bohaté lidi, kteří mají víc peněz než rozumu“, napsal zpravodajský server BBC News. V souvislosti s požárem bylo zadrženo třináct lidí. Hasiči v prohlášení uvedli, že všichni zadržení jsou občané Řecka. O jachtě se prohlášení nezmiňuje.

Za posledních 24 hodin vypuklo podle DPA v Řecku čtyřiašedesát požárů lesa a porostu. Problematická je situace zejména na severozápadě Peloponéského poloostrova, kde muselo být preventivně evakuováno sedm lokalit. Hasiči a dobrovolníci tam bojovali s plameny celou noc. V sobotu se podle agentury Reuters desítky hasičů, podporovaných dvěma letadly a pěti vrtulníky, potýkaly také s požárem na ostrově Andros v Egejském moři.

Sucho, vítr a čtyřicítky

Řecko sužují lesní požáry každoročně. I nyní k nim přispívá suché a horké počasí a teploty až čtyřicet stupňů Celsia. Civilní obrana varovala před trvajícím nebezpečím i pro tento víkend, kdy se očekává silný vítr. Ten přispívá k šíření požárů, ale také komplikuje hašení ze vzduchu.

Některé požáry vzniknou z nedbalosti, jiné úmyslně. Chytit žháře je těžké, nedávno se ale místním úřadům podařilo dopadnout muže, který založil požár východně od Athén. Hasiči pak s plameny bojovali dva dny. Žháře zachytily při trestném činu kamery.

V Řecku se podle DPA loni výrazně zvýšily tresty za žhářství i způsobení požáru z nedbalosti. Kromě pokut lze nově uložit až desetileté vězení i za způsobení požáru nedbalostí.

Loňské požáry měly třicítku obětí

Loni v létě Řecko postihly velmi silné požáry, které si v červenci vyžádaly tři desítky obětí. Na ostrově Rhodos museli v červenci kvůli rychle se šířícímu ohni evakuovat přes dvacet tisíc lidí. Mnozí turisté tehdy popsali evakuaci jako chaotickou, na sociálních sítích se objevily záběry desítek turistů prchajících po silnici před ohněm a dýmem. Několik tisíc turistů odvezly z pláží desítky lodí pobřežní stráže i soukromníků.

Nejhorší lesní požáry v novodobé řecké historii vypukly 23. července 2018 u obce Mati, která leží východně od Athén, a v dalším regionu západně od Athén. Kvůli vyprahlé půdě a silnému větru se šířily tak rychle, že řada lidí nestačila utéct a uhořela či se udusila. Někteří se utopili, když se v zoufalství snažili před ohněm zachránit v moři. Celkem tehdy zemřelo 104 lidí a desítky dalších utrpěly zranění.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.