
Aktual.: 17.04.2025 15:38
Praha – Třetina Češek zanedbává preventivní prohlídky u gynekologa, starší ženy častěji. První návštěva je vhodná po první menstruaci, tedy kolem 13 let věku, u dětského gynekologa. V tiskové zprávě kliniky Venova to uvedla gynekoložka Elena Sudarikova. V Česku je asi 1400 ordinací gynekologů, preventivní prohlídku u nich hradí zdravotní pojišťovny jednou ročně. Děti ve věku 11 až 14 let mají hrazeno i očkování, které může bránit vzniku nádorů.
„První návštěva se doporučuje u dětského gynekologa, zpravidla po první menstruaci. Často jde jen o informativní návštěvu, bez nutnosti vnitřního vyšetření, pokud není důvod. Je důležitá nejen kvůli prevenci, ale i kvůli edukaci, například ohledně antikoncepce nebo očkování proti rakovině děložního čípku,“ popsala gynekoložka.
„Samozřejmostí by mělo být objednání ke gynekologovi bezprostředně po zahájení sexuálního života. Pokud se objeví problémy, například nepravidelná menstruace, silné bolesti, výtok nebo jiné potíže, měla by dívka do ordinace dorazit hned, nehledě na věk,“ uvedla.
Problémy, které ženy trápí, se často liší podle věku. Nejčastější u mladších žen je podle lékařky takzvaná vaginální dysbióza, tedy nerovnováha mezi druhy bakterií, které jsou součástí přirozené mikroflóry v pochvě.
„Velmi časté jsou také infekce, které se projevují výtokem, bolestivou menstruací, svěděním. Podle dostupných statistik onemocní 75 procent žen vaginální mykózou alespoň jednou za život a pět procent z nich trpí chronickým zánětem,“ doplnila.
Silná bolestivá menstruace, bolesti v podbřišku nebo pánevní oblasti či bolestivý pohlavní styk mohou signalizovat výskyt endometriózy, onemocnění postihujícího zhruba každou desátou ženu v reprodukčním věku. „Jedná se o stav, při kterém se děložní sliznice nachází mimo děložní dutinu, nejčastěji ve vaječnících nebo vejcovodech,“ vysvětlila gynekoložka. Může být i příčinou neplodnosti.
S přibývajícím věkem jsou častější zhoubné nádory dělohy, přibližně 75 až 80 procent případů se objeví po padesátém roce života. „Stejně tomu tak je i v případě rakoviny děložního čípku. Jde o jedno z nejčastějších zhoubných onemocnění, v Česku na něj ročně zemře přibližně 400 žen,“ upozornila.
Ženy po menopauze, tedy skončení menstruace, přitom často přestávají chodit ke gynekologovi úplně. „Většina žen ve stadiu časného nádoru nemá vůbec žádné obtíže. Pravidelné kontroly pomáhají odhalit problém včas. Navíc lékař dokáže karcinom děložního čípku ve většině případů rozpoznat dřív, než rakovina vůbec propukne,“ dodala.