
Lidé v naší zemi by se mohli dožívat ve zdraví podstatně vyššího věku. Bohužel, ve srovnání s Evropou se dožíváme zdraví hrozně nízkého věku,“ tvrdí
známý chirurg Tomáš Šebek, účastník zahraničních misí Lékařů bez hranic a také autor populárních knížek. V pondělí po poledni vystoupil jako jeden ze spoluautorů výzvy politikům, aby bojovali mnohem více proti alkoholu, který ničí českou společnost.
Aktuálně.cz mluvilo s lékařem a spisovatelem Tomášem Šebkem o tom, co s dalšími odborníky dělají, aby se lidé dožívali ve zdraví vyššího věku. | Video: Radek Bartoníček
„Statistiky jsou alarmující, patříme mezi světové premianty ve spotřebě alkoholu. Každý rok v souvislosti s jeho užíváním zemře šest až sedm tisíc lidí, dochází k desetitisícům hospitalizací,“ prohlašuje Tomáš Šebek, podle kterého je třeba vidět za čísly tragické osudy mnoha a mnoha lidí. „Většina z nás mohla na vlastní oči vidět, jak ničivé dopady může mít alkohol na jednotlivce a jeho okolí. Mnozí mají ve své rodině, přátelích nebo okruhu známých někoho, v jehož osudu sehrál alkohol negativní roli,“ vysvětluje Šebek.
Přitom otevřeně přiznává, že dopady užívání alkoholu sledoval řadu let také ve své rodině. „Narodil jsem se v rodině, kde maminka bojovala celý život s alkoholem. Bohužel, minulý týden zemřela právě na důsledky příliš velkého užívání alkoholu. Celý život zažíváte jednu velkou a nekonečnou tragédii. Prožíváte to jako dítě i jako dospívající mladý člověk,“ řekl Aktuálně.cz v pondělí, kdy vystoupil jako jeden ze zakladatelů think-tanku Ministr zdraví.
Právě Šebek s řadou dalších odborníků se snaží ukazovat, co všechno lidem v Česku chybí k tomu, aby se dožívali zdraví vyššího věku. Průměrný věk dožití je u mužů přes 76 let a u žen přes 82 let, jenže řadu posledních let života mají spoustu různých nemocí. „Ve zdraví se v průměru dožíváme bohužel jen 62 let. Máme šanci být zdravější společností, a to jak fyzicky, tak duševně. Cílem našeho think-tanku je, aby zdravotnictví v České republice mělo konečně vizi, a tou vizí by nemělo být nic menšího než právě zdraví lidí,“ uvedl Šebek.
Ten zároveň odkázal i na web dataozdravi.cz, kde si můžou zájemci přečíst, co všechno pomáhá k tomu, aby byl člověk co nejdéle zdravý. Mimo jiné jde o kvalitu jídla, pohyb, spánek i sexuální aktivity. Pravidelná sexuální aktivita totiž může přispět ke zlepšení celkové pohody, protože uvolňuje endorfiny a ty zase snižují stres a úzkost a zlepšují náladu. Během spánku zase pro změnu probíhají důležité procesy, jako je oprava buněk, detoxikace, konsolidace paměti a regulace hormonálního systému.
Výzvu k boji proti alkoholu nyní dostal i premiér Petr Fiala
Pokud jde o samotný název Ministr zdraví, nejde o konkrétní osobu, ale celou skupinu odborníků – Tomáše Šebka, ekonomku Helenu Horskou, ekonoma Davida Navrátila, epidemiology Petra Smejkala a Rastislava Maďara a další.
„Přemýšleli jsme, jak toto téma zviditelnit i pomocí názvu. A vymyslet si v Česku, kde máme problém s autoritami, neexistující osobu nám přišlo docela šikovné. Je to vlastně fiktivní osoba, kterou nemůžete nikde dohnat, ale nechává po sobě tiskové zprávy, expertizy i další výsledky naší práce. Ministr zdraví jsem já, ale také všichni další, kdo sedí v pomyslném kabinetu Ministra zdraví,“ říká.
Mezi výsledky práce těchto odborníků patří třeba zmiňovaná zpráva o tom, že náklady Česka za alkohol přesáhly ročně 43 miliard. Celá studie obsahuje mnoho dat, ovšem problém je v tom, aby politici na základě alarmujících informací změnily například zákony. Nynější výzvu k nim podpořilo 25 renomovaných institucí, například Česká lékařská komora, Národní ústav duševního zdraví, Česká asociace adiktologů i poskytovatelů adiktologických služeb, Národní asociace pacientských organizací, Česká lékárnická komora, PAQ Research nebo Česká obec sokolská.
„My všichni nabízíme politikům pomocnou ruku a budeme rádi spolupracovat na řešeních pro zlepšení zdraví a kvality života v naší zemi. Tuto nabídku jsme společně s výzvou rozeslali ke konci minulého týdne panu premiérovi i osmi klíčovým ministerstvům,“ sdělila ředitelka think-tanku Ministr zdraví Kateřina Hellebrandová.
Mezi spoluautory výzvy je i think-tank Racionální politiky závislostí, za kterým stojí nedávný vládní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil i exposlanec ODS Petr Pleva. „Navzdory skutečnosti, že alkohol je svým bezpečnostním profilem de facto tvrdou drogou, je v české společnosti široce tolerován, a to dokonce i v případě konzumace alkoholu dětmi. Proto je důležité postupně měnit společenské vnímání alkoholu, například prostřednictvím zavedení přísnější regulace reklamy na alkoholické nápoje nebo celospolečenských kampaní, obdobně jako u tabákových výrobků,“ tvrdí Pleva.