Aktualizace: 15.02.2024 13:19

Praha – Lednová meziroční inflace 2,3 procenta byla nižší, než předpokládala Česká národní banka (ČNB). Její prognóza počítala se třemi procenty. Nižší než očekávaná byla i jádrová inflace, která je důležitá pro rozhodování ČNB a centrální banka ji svou politikou může nejvíc ovlivnit. Potraviny a pohonné hmoty meziročně zlevnily, ale méně než centrální banka předpokládala. V komentáři k vývoji spotřebitelských cen to uvedl náměstek ředitele sekce měnové ČNB Jakub Matějů.

„K prudkému zpomalení meziroční inflace přispělo odeznění statistického efektu úsporného tarifu. Na pokles inflace působila přísná měnová politika ČNB a slabá domácí ekonomická aktivita,“ uvedl Matějů.

Jádrová inflace, která zahrnuje komodity, co nepodléhají cenové regulaci, a potraviny a pohonné hmoty, které podléhají velkým cenovým výkyvům, v lednu zvolnila na 2,9 procenta z prosincových 3,6 procenta. Centrální banka ji předpokládala ve výši 3,8 procenta. „V jejím poklesu, který trvá již více než rok, se projevuje nejen nízký růst cen zahraničních vstupů, ale také zchlazená domácí poptávka v důsledku restriktivního nastavení měnové politiky. Utlumená ekonomická aktivita působila na pokles ziskových marží výrobců, prodejců a poskytovatelů služeb,“ uvedl Matějů.

Regulované ceny v lednu meziročně vzrostly o šest procent, zatímco ČNB čekala růst o 8,6 procenta. Naopak u potravin, nápojů a tabáku jejich meziroční zlevnění o 0,1 procenta nenaplnilo odhad poklesu cen o 1,3 procenta. Pohonné hmoty zlevnily o 2,8 procenta, zatímco ČNB předpokládala zlevnění o 3,2 procenta.

Meziměsíčně se ceny v lednu zvýšily o 1,5 procenta. „Intenzita tradičního přecenění na počátku roku byla prozatím pod předpoklady zimní prognózy,“ uvedl Matějů. ČNB v minulosti označovala lednové změny ceníků za jedno z významných proinflačních rizik letošního roku.

Podle prognózy centrální banky by se inflace celý rok měla pohybovat v blízkosti dvouprocentního cíle. Za celý rok ČNB čeká průměrnou inflaci 2,6 procenta.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.