Někteří lední medvědi kvůli tání ledů v Arktidě hladoví, informuje server BBC News s odkazem na studii publikovanou v odborném časopise Nature Communications. Přestože zvířata dokáží přizpůsobit své stravování životu na pevnině, rozdílná strava pro ně není dostatečná, v důsledku čehož ztrácí váhu.

Medvědi se za normálních podmínek živí tuleněm kroužkovaným, kterého loví na ledových krách v moři. Ty ale kvůli oteplování mizí a zvířata tráví stále více času na pobřeží, kde se živí ptačími vejci, bobulemi a trávou. Důsledkem změny stravy jim na souši klesá váha, což zvyšuje riziko smrti.

Především neudržitelný lov způsobil, že počet medvědů od 80. let 20. století prudce klesal. Díky větší právní ochraně se jejich populace znovu navýšila. Nyní se za nejvyšší hrozbu pro tato zvířata považuje rostoucí teplota, jelikož zamrzlé moře je pro přežití medvědů důležité.

Výzkum upozornil, že v kanadské provincii Manitobě se období bez ledu mezi roky 1979 až 2015 prodloužilo o tři týdny.

Vědci po dobu tří let sledovali aktivitu 20 ledních medvědů během letních měsíců. Většina zvířat se snažila shánět potravu v podobě vegetace a bobulí, nebo plavala, aby si zajistila potravu jinde. Oba přístupy byly neúspěšné. Až devatenáct z dvaceti medvědů ztratilo tělesnou hmotnost, v některých případech zhubli až o 11 procent.

Video: Klimatolog o „bodu zlomu“: Pro část Evropy bude fatální. Může přijít už za 10 let (17. 5. 2023)

Spotlight Aktuálně.cz – Radim Tolasz | Video: Jakub Zuzánek

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.