Aktualizace: 20.01.2024 14:33

Pamporovo (Bulharsko) – Trojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká při návratu do snowboardového Světového poháru vyhrála v paralelním slalomu závod v Pamporovu. Do semifinále se v bulharském středisku dostala i druhá česká reprezentantka Zuzana Maděrová, která čtvrtým místem vyrovnala své maximum v seriálu.

Ledecká potvrdila své dominantní postavení na prkně, vyhrála na snowboardu ve Světovém poháru dvaadvacátý závod v kariéře. Startovala v něm poprvé v tomto ročníku SP a hned byla nejrychlejší v kvalifikaci. Díky tomu pak jezdila ve výhodnější modré trati. V osmifinále porazila mladou Švýcarku Lailu Ursinu Bätschiovou. Ve čtvrtfinále nadělila 72 setin další Švýcarce, úřadující mistryni světa Julii Zoggové.

Největší problémy měla Ledecká v semifinále, kde po drobné chybě v úvodu doháněla ztrátu a Japonku Cubaki Mikiovou nakonec předjela o 27 setin. Ve finále čelila vedoucí ženě SP Ramoně Theresii Hofmeisterové z Německa. Na mezičase jedenáct setin ztrácela, ale pak zrychlila a Hofmeisterová pod tlakem udělala chybu a nedojela.

Ledecká po vítězném závodě poděkovala pořadatelům, kteří navzdory hustému sněžení připravili dobrou trať. Měla radost z toho, jak dopadl její další „výlet“ od lyží na snowboard. „Je to úžasný pocit, jsem šťastná, že jsem zpátky. Jsem ráda, že jsem prohnala nejlepší holky a znovu jsem ukázala, že jsem na špičce,“ řekla v televizním rozhovoru. Na snowboardu se Ledecká naposledy představila loni v březnu v ročníku, v němž kvůli komplikované zlomenině klíční kosti nezávodila na lyžích. V Rogle tehdy byla druhá a v Berchtesgadenu vyhrála.

O největší překvapení vyřazovacích jízd se postarala dvacetiletá Maděrová, která postoupila jako desátá a ve čtvrtfinále porazila druhou ženu kvalifikace Lucii Dalmassovou z Itálie.

V semifinálovém souboji s Hofmeisterovou ale vyjela z tratě a malé finále s Mikiovou prohrála o patnáct setin. Stejně jako v prosincovém závodě v Cortině d’Ampezzo skončila čtvrtá, na první medaili v SP čeká. „Na medaili chybělo vyhrát s Hofmeisterovou, kde jsme udělala tu chybu v horní pasáži. Je to myslím důkaz toho, že ještě nejsem tak vyježděná. Ale zítra je taky den,“ popsala v nahrávce pro média klíčový moment závodu.

Poprvé v sezoně byla na startu se zkušenější, úspěšnější a slavnější krajankou Ledeckou. „Řekla bych, že mi přinesla štěstí,“ podotkla s úsměvem Maděrová. Ledecká měla radost i z jejího úspěchu. „To jsem zjistila až po závodě, protože jsem takovej mimoň, že koukám jenom na sebe a snažím se zajet tu nejlepší jízdu. Nekoukám doprava, doleva. Ale moc jí to přeju, určitě jezdila skvěle a určitě si to moc zasloužila,“ uvedla olympijská šampionka na snowboardu z Pchjongčchangu 2018 i Pekingu 2022.

Další šanci na úspěch budou mít obě české reprezentantky v Pamporovu v neděli, kdy je v tomto premiérovém dějišti SP na programu další paralelní slalom.

Muži: 1. Bagozza, 2. Coratti (oba It.), 3. Jankov (Bulh.), …v kvalifikaci Počinek (ČR) – diskvalifikován.

Průběžné pořadí SP v paralelních závodech (po 6 ze 13 závodů): 1. Karl (Rak.) 347, Coratti 339, 3. Bormolini (It.) 318, …37. Minařík (ČR) 11.

 

Ženy: 1. Ledecká (ČR), 2. Hofmeisteirová (Něm.), 3. Mikiová (Jap.), 4. Maděrová (ČR).

Průběžné pořadí SP v paralelních závodech (po 6 ze 13 závodů): 1. Hofmeisterová 509, 2. Dalmassová (It.) 379, 3. Schöffmannová (Rak.) 282, …7. Maděrová 202, 17. Ledecká 100.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.