Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov obvinil Evropskou unii z podpory „neonacistické ideologie“ poté, co politici EU doporučili bojkotovat ruskou přehlídku ke Dni vítězství 9. května. Kreml využívá sovětské vítězství nad nacistickým Německem v druhé světové válce k ospravedlnění současné invaze pravidelně.




0:34

Vyjádření Sergeje Lavrova ke Koalici ochotných | Video: Video

Podle washingtonského think-tanku Institut pro studium války (ISW) ruská vláda těží z historického narativu druhé světové války, aby ospravedlnila svou invazi na Ukrajinu. Zároveň Kreml podle analytiků potenciálně připravuje ruskou společnost na dlouhodobý budoucí konflikt s NATO.

Když se 20. dubna ruský státní novinář Pavel Zarubin zeptal ministra zahraničí Sergeje Lavrova, co říká na doporučení Evropské unie, aby se evropští politici vyhnuli účasti na ruském průvodu ke Dni vítězství 9. května v Moskvě, Lavrov obvinil EU z toho, že podporuje „neonacistické ideologie“ v Evropě.

Ruský ministr zahraničí prohlásil, že Rusko „vynaloží veškeré úsilí, aby tato ideologie nespatřila světlo světa“, a že Kreml nacismus „jednou provždy“ zničí. 

Institut pro studium války ve své analýze uvádí, že podobná prohlášení jsou součástí trvalé kampaně Kremlu, která se odvolává na roli Sovětského svazu při porážce nacistického Německa a čerpá z emocionální síly toho, co Rusové nazývají Velkou vlasteneckou válkou. „Je to přímá hrozba ze strany Ruska, kterou je třeba brát vážně. Rétorika Ruska vůči Evropě je stále nepřátelštější a agresivnější,“ napsal na síť X ke slovům bývalý poradce ukrajinského ministerstva vnitra Anton Geraščenko.

Tato strategie má podle analytiků za cíl vyvolat mezi Rusy negativní pocity vůči Evropě a NATO a zároveň budovat podporu pro stále více militarizovanou společnost.

Kreml tyto historické události neustále zneužívá pro to, aby ospravedlnil oběti mezi ruskými občany na úkor válečného úsilí na Ukrajině. Rusko tvrdí, že takové oběti „povedou k vítězství, které bude podobné tomu, k němuž došlo v druhé světové válce“. 

Ruský prezident Vladimir Putin a další ruští vysoce postavení úředníci pravidelně zmiňují výrazy jako „denacifikace“, když vyzývají ke změně režimu na Ukrajině a nastolení proruské vlády. Putin konkrétně použil tvrzení o nacistické kontrole nad ukrajinskou vládou, když zdůvodňoval plnohodnotnou invazi zahájenou v únoru 2022.

Tento rétorický přístup se nyní rozšiřuje i mimo Ukrajinu. Kreml se snaží zaměřovat na Finsko a bývalé sovětské státy včetně pobaltských států a Moldavska. Analytici tvrdí, že tento narativ vytváří prostředí, kde by se mohla potenciálně ospravedlnit budoucí ruská agrese proti těmto zemím.

„Goebbels by dal Putinovi jedničku.“ Učitel natáčel, jak v Rusku dětem vymývají mozky (celý článek s videem zde)

Spotlight Aktuálně.cz – Pavel Talankin | Video: Tereza Engelová

Podíl.