Události: Ukrajinská fronta a Donald Trump (zdroj: ČT24)

Kyjev podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského spolupracuje s Washingtonem na plánování společné schůzky s novým americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Zelenskyj v pondělí Trumpovi pogratuloval ke druhému mandátu a označil jeho návrat do Bílého domu za „příležitost k dosažení spravedlivého míru“. Ruská invazní armáda přitom dál postupuje k strategickému ukrajinskému městu Pokrovsku. Na místě natáčela tamní zpravodajka ČT Darja Stomatová.

Vložit granát, zadat koordináty a nakonec vypálit. Všechno probíhá s precizností a v rychlosti. Dělostřelecká baterie ukrajinské armády, u které natáčela zpravodajka ČT, byla v úterý velmi aktivní. Přispívá k tomu i dobré počasí, kvůli kterému se však ruská pěchota posouvá vpřed.

„Za den můžeme vypálit zhruba 100, 115 až 120 granátů,“ popsal Oleksij, dělostřelec 14. brigády národní gardy Červená kalina. Zástupce velitele tohoto uskupení Emil popsal, že velké množství vojáků prošlo výcvikem v Itálii, kde se naučili houfnici „dokonale ovládat“.

Každý zásah vnímají ukrajinští vojáci jako „odplatu za padlé druhy“. Dva kilometry od místa, kde štáb ČT natáčel, už jsou ruští okupanti – a mají početní převahu. Ruská armáda do okolí Pokrovsku stahuje rezervy.

„Spoléhat se na to, že se (s inaugurací Donalda Trumpa, pozn. red.) něco zlepší, si nemůžeme dovolit. Odvádíme svou práci. Kdyby ale všechno skončilo, budeme za to rádi,“ uvedl tiskový důstojník ze 14. brigády národní gardy Červená kalina Maksim.

Do té doby pro dělostřelce zůstává všechno při starém – deset dní odpočinku v týlu a deset dní bojů na pozici.

Podíl.
Exit mobile version