Ministerstvo zahraničí v Praze potvrdilo smrt čtvrtého českého dobrovolníka, který se vydal bojovat na Ukrajinu proti ruským okupantům. Nevíme přesně, kolik Čechů se na straně Kyjeva zapojilo do války, o povolení žádalo více než 150 lidí. Přesný přehled nemá ani Německo. K dobrovolníkům z této země patřila i šestatřicetiletá zdravotnice Diana Wagnerová.

V Kyjevě se s ní ve středu rozloučili na poslední cestě její spolubojovníci a přátelé. Němka zahynula 30. ledna při ruském ostřelování u města Svjatove na severovýchodě Ukrajiny.

Sama kdysi výslovně řekla, že si přeje být pohřbena na Ukrajině. Rozloučení se odehrálo v pravoslavném kyjevském Chrámu svatého Michala, známém díky své světle modré barvě.

Pohřeb německé zdravotnice Diany Wagnerové v Kyjevě. | Foto: Reuters

„Za svůj domov si vybrala Ukrajinu a zachránila desítky životů. Na konci pozemské cesty se dívá Bohu do očí. Pojďte se rozloučit s naší bojovnicí,“ napsali na sociálních sítích vojáci ze 49. samostatného praporu Karpatská Síč, kde Wagnerová působila jako zdravotnice. Její volací znak zněl Zmija (Had).

Diana Wagnerová žila na Ukrajině už před ruskou invazí v únoru 2022, takže uměla ukrajinsky. Později v rozhovoru pro německou rozhlasovou stanici Deutsche Welle uvedla, že neměla žádné válečné zkušenosti a pořádně ani nevěděla, co to je četa nebo jak vypadá minomet.

Ze začátku se zapojila do humanitární pomoci a také doprovázela zahraniční novináře v Kyjevě a okolí. Když podle svých slov viděla, jaké následky má ruská okupace, rozhodla se, že vstoupí do ukrajinské armády jako zdravotnice. S praporem Karpatská Síč se pohybovala přímo na frontové linii. Zažila tvrdé boje o město Izjum.

„Poznali jsme se ve sklepě školy, nasáklém pachem plísně, střelného prachu, cigaretovým kouřem, potem a krví,“ popsal její spolubojovník Ruslan Adrijko. Podle něj doprovázela prapor Karpatská Síč po celé dva roky války a mnoho vojáků včasným ošetřením zachránila. Když ji letos 2. února zasáhl ruský granát, šla ke dvěma zraněným dobrovolníkům z Kolumbie.

„Nikdy na tebe nezapomeneme, na tvé hrdinství. Ukrajina bude navždy vděčná za tvoji oběť,“ napsal Andrijko na Facebooku. Sama Wagnerová se sociálním sítím vyhýbala a neměla účet na Facebooku ani na Telegramu.

O smrti Wagnerové informovala také ruská média. Deník Rosijska Gazeta ji označil za „německou žoldnéřku“, zneškodněnou ruskou armádou. Chybně uvedl, že jí bylo šestadvacet let.

Wagnerová zahynula necelý rok poté, co zemřela na frontě dnes velmi známá devětadvacetiletá ukrajinská zdravotnice Jana Rychlická, přezdívaná Anděl s copánky. Rusové zasáhli jedoucí sanitku, ve které ošetřovala zraněného vojáka, 3. března 2023 u Bachmutu.

Loni 23. května zemřel český medik, vystupující pod přezdívkou Taylor. Utrpěl zranění při záchraně ukrajinských vojáků u Bachmutu, podlehl jim dva měsíce poté v pražské Ústřední vojenské nemocnici.

Video: Okurky znamenají minomety, mrkve granátomety.

„Okurky“ znamenají minomety, „mrkve“ jsou kódem pro granátomety. Ukrajinci dešifrují ruské zprávy | Video: Associated Press

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.