Vláda přijala nařízení, které od čtvrtka umožní využití až dvaceti vojáků v činné službě pro potřeby zamezení zavlečení nákazy slintavky a kulhavky na území Česka. Po jednání kabinetu to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Také oznámil, že zákaz dovozu ze Slovenska, Maďarska a části Rakouska se bude nově týkat i potravin rostlinného původu.

Armádu požádal o možnou spolupráci Výborný už minulý čtvrtek. Podle ministerstva obrany má necelé tři desítky specialistů ve veterinární službě, vedle veterinárních lékařů jde také o veterinární techniky a další specialisty.

I potraviny rostlinného původu mohou podle ministra představovat riziko zavlečení nákazy, protože dopravci mohou projíždět zemědělskými podniky a tím zavléct nákazu. Ohledně zpřísnění opatření a kontrol na hranicích se ve čtvrtek v 07:00 sejdou zástupci ministerstev dopravy, zemědělství a Ředitelství silnic a dálnic. „Je to o technologickém řešení, jak vyřešit, abychom byli schopni zkontrolovat více vozidel,“ řekl Výborný.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční onemocnění, které se v uplynulých týdnech rozšířilo na několika místech Maďarska a Slovenska. Virus se vylučuje slinami, močí, trusem a mlékem. Přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem i na povrchu člověka, nástrojů či dopravních prostředků. V případě potvrzení nákazy v chovu jej bývá nutné celý vybít. V Česku byla nákaza naposledy zjištěna v roce 1975. Riziko přenosu na člověka je velmi nízké až zanedbatelné.

Vláda schválila nasazení vojáků například loni při zářijových povodních, tehdy umožnila zapojení až dva tisíce mužů. Za necelé tři měsíce se jich v postižených oblastech Moravskoslezského a Olomouckého kraje vystřídalo 5400. Pomáhali s evakuací obyvatel, zásobováním vodou a humanitární pomocí, odklízením sutě a naplavenin, stavbou provizorních mostů a lávek nebo dezinfekcí silnic a domů.

Podíl.