Zhruba 800 stomatologů z Ukrajiny a dalších zemí mimo Evropskou unii se v posledních pěti letech zúčastnilo v Česku aprobační zkoušky. Někteří opakovaně, písemnou část totiž úspěšně absolvuje jen čtvrtina zájemců. Objevují se tak i případy, kdy lékaři sami ordinují, aniž by zkoušku složili.

Dva roky byli v Králíkách místní bez zubaře. Problém vyřešili lékaři původem z Ukrajiny a Ázerbájdžánu. Jenže museli skončit, protože jim chybělo povolení. Teď ordinují o deset kilometrů dál v Polsku. Ordinace zubařů dnes fungují v nádražní čekárně v Mezilesí, hned vedle tabule s jízdními řády. Nikdo z nich ale na kameru mluvit nechce. Jezdí sem pacienti nejen z Králík, ale třeba i z Hradce Králové.

Pacientka Alice Dulovcová nesehnala zubaře jinde, a proto jezdí do Mezilesí. „Bohužel jsou jenom soukromí, což je pro mě finančně nedostupné,“ uvedla žena.

Péči si pacienti hradí sami, peníze za výkon nebo jejich část jim pojišťovna proplatí zpětně. „Takové nástroje, tedy k doložení dostatečné kvalifikace daného lékaře v zahraničí, žádná česká zdravotní pojišťovna pochopitelně nemá,“ sdělila mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Viktorie Plívová.

Písemný test, ústní část a praxe

I v Polsku a dalších státech EU si přitom lékaři ze třetích zemí musejí nechat ověřit diplom a složit zkoušku, aby prokázali, že pacientům poskytnou tu nejlepší péči. Náročnost testů se v jednotlivých státech podle ministerstva příliš neliší.

Úspěšnost těch písemných se v tuzemsku pohybuje okolo 23 procent. Následnou ústní zkoušku pak složí víc než polovina žadatelů. Absolvovat musí i povinné praxe. Celý proces jim zabere minimálně rok a půl.

Za sebou už ho má i zubařka původem z Kyjeva. S maminkou a dcerou přijely krátce po vypuknutí války. Česko bylo jasná volba, dřív sem jezdili na dovolenou. „Bylo to v podstatě jako znovu složit státnice, jenže po 27 letech od minulých státnic a v cizím jazyce. Takže to není snadné,“ popsala Tetiana Hornostaievová.

„Proto děláme zdarma kurzy češtiny pro cizince, kteří u nás chtějí dělat aprobační zkoušku, děláme pro ně zdarma přípravné kurzy, které jsou financované částečně z WHO, částečně z rozpočtu,“ uvedl ministr zdravotnictví Vlastmil Válek (TOP 09).

Stomatoložka Tetiana Hornostaievová si tak plní svůj sen. V Česku studuje její dcera a ona může dělat práci, která ji naplňuje.

Podíl.