
Komerční prezentace Aktual.: 5.05.2025 00:05
Praha – Události Pražského povstání z května roku 1945 a památku těch, kteří v bojích s nacistickou převahou před 80 lety zahynuli, připomene dnes tradiční pietní akt u budovy Českého rozhlasu na pražských Vinohradech. S projevem vystoupí předseda Senátu (ODS) Miloš Vystrčil, předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), ministr dopravy Martin Kupka či pražský primátor Bohuslav Svoboda (oba ODS). I v dalších městech Česka si lidé připomenou osvobozování země od nacistického režimu.
Povstání v Praze začalo 5. května 1945. Povstalcům se podařilo přimět Němce ke kapitulaci, zabránit většímu krveprolití a vyprovokovat rychlejší zásah Rudé armády. Komunistický režim po únoru 1948 velitele povstání generála Karla Kutlvašra odsoudil k doživotnímu vězení, perzekvováni byli i další představitelé povstalců. Pražskému povstání předcházely vzpoury po celém území protektorátu.
Začátek aktu u rozhlasu je naplánovaný na 12:30. Zahájí ho generální ředitel rozhlasu René Zavoral. Kromě politiků vystoupí s projevem také policejní prezident Martin Vondrášek.
Ještě během dopoledne se bude v Praze konat od 10:00 připomínka povstání u pamětní desky na Staroměstské radnici a v její kapli nebo v 10:30 pietní akt na Roztylském náměstí. Ve 14:00 se uskuteční pietní akt u pomníku Zpravodajské brigády v parku Jezerka a v 16:00 bude odhalen pomník Kutlvašrovi v areálu Nuselského pivovaru.
Primátor Svoboda zahájí ve 14:00 na Staroměstském náměstí multimediální expozici Staroměstské náměstí v plamenech. Akce se koná do 11. května v prostoru mezi radnicí a Mariánským sloupem. Na velkoplošné obrazovce se budou promítat autentické dobové záběry i ukázky z virtuální reality, které návštěvníky přenesou do počátku května 1945. Zároveň se tam uskuteční i diskuse historiků a dalších osobností, které připravuje Muzeum paměti XX. století.
Ve 14:30 zahájí náčelník generálního štábu Armády ČR Karel Řehka s ministryní obrany Janou Černochovou (ODS) před budovou štábu na Vítězném náměstí v Praze 6 výstavu Květnové vítězství. Její autoři z Vojenského historického ústavu v ní představí události posledních dnů války. Od 17:30 se koná mše za mír a oběti druhé světové války v katedrále sv. Víta. V 19:00 bude happening u Národního divadla, kde byla postavena při Pražském povstání barikáda. Od 19:20 se koná průvod na Staroměstské náměstí.
Také další města si dnes připomenou události posledních dní války. V Plzni pokračují tradiční Slavnosti svobody oslavující osvobození města americkou armádou. Na programu jsou mimo jiné v 11:00 na náměstí Míru pietní akt a ve 12:00 na soutoku Radbuzy a Mže živé rozhlasové vysílání Hovoří Plzeň, svobodná Plzeň hovoří.
V Písku se koná akce Slavnosti svobody. Na programu je mimo jiné přejezd historických vojenských vozidel po Kamenném mostě, vystavení letounu Spitfire nebo odhalení pamětní desky. V Jablonci nad Nisou bude u památníku obětí války pietní akt a v zahradě Domu dětí a mládeže Vikýř se otevře stezka k ukončení války, přístupná do 9. května. Ve Znojmě zase chystají u rotundy zahájení venkovní výstavy s 80 snímky z historie Znojma s názvem Znojmo/Znaim 1918-1945 k výročí konce druhé světové války.
Výročí Květnového povstání českého lidu je v českém kalendáři významným dnem. Ve čtvrtek si Česká republika společně s většinou evropských států připomene jako státní svátek den, kdy nacistické Německo 8. května 1945 podepsalo kapitulaci.