Aktual.: 16.05.2025 11:31

Praha – Letošní květen je zatím o víc než dva stupně chladnější než dlouhodobý normál z let 1991 až 2020. Meteorologové dosud každý den tohoto měsíce zaznamenali takzvaný mrazový den, kdy minimální teplota vzduchu klesla alespoň na jedné stanici pod nulu. Ledové dny, kdy mrzne po celý den, byly zatím čtyři, všechny v Krkonoších. Například loni v květnu ledový den nebyl žádný a o rok dříve jediný na Sněžce. kde panuje arktické a velehorské klima. Na síti X to dnes uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Nejnižší minimální denní teplotu vzduchu, minus 10,3 stupně Celsia, letos v květnu naměřily šumavské stanice Kvilda-Perla a Rokytská slať v sobotu 10. května. Vůbec nejchladněji bylo pátý měsíc 4. května 2011 na stanici Kořenov, Jizerka v Jizerských horách, kde teploměr ukázal minus 13,1 stupně.

Mrazové dny v květnu nejsou podle meteorologů nijak výjimečné, letos jich ale evidují víc, než je dlouhodobý průměr. Nejchladnějším dnem tohoto měsíce byl zatím pátek 9. května, kdy mrazový den zaznamenalo 70 procent všech stanic v ČR a průměrná teplota vzduchu byla víc než šest stupňů pod normálem. Nejvíce mrazových dnů, a to 13, má v polovině měsíce stanice Kořenov, Jizerka, následují stanice na Šumavě, v Krkonoších, Krušných a Orlických horách. Tři mrazové dny se ale vyskytly i v Holešově nebo Opavě.

Méně obvyklé jsou v květnu ledové dny, kdy se teploty ani přes den nedostanou nad nulu. Letos byly ledové dny zatím čtyři. Nejvíc na stanici Sněžka – Poštovna, kde panovaly celodenní mrazy od 5. do 8. května. Jeden ledový den zaznamenaly další krkonošské stanice Studniční hora a Luční bouda, obě 5. května.

Například loni v květnu nebyl ledový den žádný, v květnu 2023 pouze jeden na Sněžce. „V roce 2022 žádný a v roce 2021 čtyři ledové dny opět na krkonošských stanicích,“ dodal ČHMÚ.

Podíl.