Aktualizace: 08.03.2023 10:35
Praha – Na výrobu sedmi celovečerních hraných filmů rozdělil Státní fond kinematografie 60,8 milionu korun. Nejvyšší podporu, 22 milionů korun, dostal film Franz oscarové režisérky Agniezsky Hollandové. ČTK o tom informoval mluvčí fondu Jiří Vaněk. Do výzvy se přihlásilo 24 projektů, celková částka, o kterou žádaly, přesahovala 250 milionů korun.
Mezi sedm podpořených projektů se dostala tři dramata, jedna biografie, dva snímky na pomezí žánru dramatu a komedie a jedna divácky atraktivní komedie. “Potěšující byla tendence řady filmařů sloučit umělecké ambice a originalitu s potenciální diváckostí výsledného filmu,” uvedla místopředsedkyně Rady Státního fondu kinematografie Marta Švecová. Rada podpořila tři debuty režisérů mezinárodně oceňovaných krátkých filmů.
Film Agniezsky Hollandové, která má za sebou třeba snímky Šarlatán, Pan Jones, Hořící keř nebo Přes kosti mrtvých, se bude skládat z fragmentů ze života a tvorby Franze Kafky. Výsledkem má být mozaika, která přesahuje jeho život do současnosti, ale prezentuje také dramatický svět Kafkovy fantazie. Na projektu se bude koprodukčně podílet i Německo, Irsko a Polsko.
Druhým podpořeným filmem je Tanec s medvědem režisérky a scenáristky Jitky Rudolfové. Drama ze současnosti podpořili radní deseti miliony korun. Mladá hlavní hrdinka řeší dilema, zda porodit dítě, které může mít vrozené postižení, nebo jít na potrat, jak jí doporučují lékaři a rodina. Vír událostí přiživuje i otázka profesního konce kariéry a odhalení rodinné minulosti.
Domácí zabijačka je mizející rituál, v jehož mikrokosmu se vyjevují dobré i špatné vlastnosti lidí a stala se předlohou pro celovečerní debut režiséra Adama Martince, autora oceňovaného krátkého filmu Anatomie českého odpoledne. Film nazvaný Mord podpořil fond částkou 7,4 milionu korun.
Nový film režiséra a scenáristy Šimona Holého nazvaný Chica Checa podpořil fond sedmi miliony korun. Hlavní hrdinka řeší na jedné straně starost o svoji starou a nemocnou matku, vyrovnává se vnitřně se synovou homosexualitou a jeho netradičním povoláním na Kanárských ostrovech a trápí ji i nedostatek peněz na opravu domu. Sílí v ní pocit, že nedokáže prožít zbytek života, tak jak by opravdu chtěla. Projekt našel zahraniční koproducenty v Maďarsku a ve Španělsku.
Druhým debutem mezi podpořenými projekty je film Na druhé straně léta režiséra Vojtěcha Strakatého. Fond podpořil snímek o dívčím přátelství částkou 6,4 milionu korun. Třetím celovečerním debutem je Daleko / Blízko režiséra Ondřeje Erbana. Film o sebepoznání a ochotě či neochotě změnit chování i celé nitro podpořili radní šesti miliony korun. Posledním podpořeným filmem je nová komedie režiséra a scenáristy Jiřího Vejdělka Aristokratka ve varu. Rada podpořila pokračování divácky úspěšného snímku z roku 2019 Poslední Aristokratka o rodině Čechoameričanů Kostkových, kterým bylo navráceno jejich rodové sídlo, dvěma miliony korun.