Aktualizace: 07.03.2023 12:13
Praha – Mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha, který se v Rudolfinu uskuteční od 7. do 25. září, bude holdem nejen skladateli Antonínu Dvořákovi, ale i Johannesu Brahmsovi. Nejpevněji se Dvořák s Brahmsem, od jehož narození letos v květnu uplyne 190 let, propojí 13. září na koncertu Vídeňských filharmoniků, kde pod taktovkou Jakuba Hrůši zazní nejprve Brahmsův Druhý klavírní koncert se sólistou Igorem Levitem a poté Dvořákova Osmá symfonie. Novináře o tom dnes informoval ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.
“Brahms je pro Dvořákův umělecký růst skutečně zásadní osobou, protože doporučil jeho díla svému nakladateli Fritzi Simrockovi, což Dvořákovi zajistilo publicitu i dostupnost jeho díla. Autor, který nemá svého nakladatele, může mít velkou invenci, ale pokud jeho dílo není šířeno, tak to má v životě o mnoho složitější,” řekl ČTK Simon.
Slavnostní zahájení festivalu 7. září, na kterém tradičně zazní Dvořákův Violoncellový koncert a Novosvětská symfonie, obstará orchestr curyšské Tonhalle a jeho hudební ředitel Paavo Järvi, sólový part přednese violoncellistka Anastasia Kobekina. Programová řada festivalu Světové orchestry dále nabídne dvojí vystoupení Izraelské filharmonie s jejím hudebním ředitelem Lahavem Shanim a houslistou Gilem Shahamem. V neděli 10. září zazní Brahmsův Houslový koncert, o den později Dvojkoncert pro housle a violoncello.
Programová řada Dvořák Collection se již druhým rokem zaměřuje na kompletní provedení smyčcových kvartetů Dvořáka a svou náplní tak splývá s Komorní řadou. Pod kurátorským dohledem členů Pavel Haas Quartetu znějí Dvořákovy skladby v interpretaci české i světové kvartetní špičky – letos například Belcea Quartet nebo Schumann Quartet. V rámci Komorní řady pak kvarteta rozšíří další klarinetistka Sharon Kamová nebo klavírista Bertrand Chamayou.
V rámci řady Brahms 190 si posluchači vyslechnou Brahmsův První klavírní koncert v podání Paula Lewise, který zazní 25. září na závěr letošního festivalu, a partnerem mu bude Symfonický orchestr Českého rozhlasu se svým šéfdirigentem Petrem Popelkou.
Rezidenčním orchestrem Dvořákovy Prahy je i v této sezóně Česká filharmonie. V jejím čele se vystřídají Sakari Oramo, hlavní hostující dirigent Tomáš Netopil a ve dvojroli sólisty a dirigenta sir András Schiff, který koncert na Dvořákově Praze zahrnul do oslav svých nadcházejících sedmdesátin.
Programová řada Pro budoucnost se zaměří na nastupující hudební generaci. Nabídne finálová kola soutěže Concertino Praga v komorní i sólové kategorii a 17. září vystoupení stipendistů Akademie komorní hudby s jejím uměleckým vedoucím Tomášem Jamníkem. Sérií čtyř podvečerních koncertů se po loňské premiéře Dvořákova Praha vrátí do foyer Bořislavka Centra. Také letos bude výtěžek ze vstupného věnován do Stipendijního fondu Karel Komárek Family Foundation pro talentované mladé hudebníky.
Betlémská kaple bude místem konání koncertů nové programové řady Akademický cyklus. Společným cílem Českého vysokého učení v Praze i festivalu je podpořit v řadách studentů i pedagogů zájem o koncerty klasické hudby.
Předprodej vstupenek začal dnes na stránkách www.dvorakovapraha.cz. festivalu, kde se nachází i kompletní program festivalu.
Patnáctý ročník festivalu Dvořákova Praha loni uvedl 15 koncertů ve Dvořákově síni Rudolfina a dalších 15 vystoupení a doprovodných akcí na jiných místech. Podle pořadatelů festival navštívilo 15.000 lidí. Festival s rozpočtem přibližně 60 milionů korun se po dvou covidových letech v zájmu diváků o vstupenky vrátil na úroveň roku 2019.