Komerční prezentace Aktual.: 23.05.2025 11:03

Praha – Digitalizace stavebního řízení (DSŘ) měla zpoždění od samého začátku, ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) mělo jeho spuštění odložit. Na dnešní tiskové konferenci to při představení dokončeného auditu legislativní části řízení uvedl ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (STAN). Audit podle něj zjistil 32 klíčových problémů, řízení mělo například personální, zakázkové nebo projektové nedostatky. Technickou část auditu ministerstvo představí v červnu.

„Výsledkem je 32 klíčových zjištění, které nám pomohou lépe nastavit projektové řízení, personální zajištění nebo zakázkové aspekty projektu digitalizace stavebního řízení. Už před vyhotovením auditu jsme podnikli řadu kroků, aby nové řešení lépe odpovídalo potřebám různých skupin uživatelů. Pravidelně se k tomu scházíme se zástupci větších i menších stavebních úřadů, samospráv a profesních organizací,“ řekl Kulhánek.

Mezi základní problémy nezdařené digitalizace ministr zařadil nedostatečně vymezené standardy řízení, personální neobsazení klíčových pozic, zakázkové potíže nebo absenci kolaudace celého systému ještě před spuštěním.

Předchozí vedení MMR v čele s ministrem Ivanem Bartošem (Piráti) tak podle Kulhánka manažersky zásadně pochybilo tím, že akceptovalo časovou tíseň, do které se DSŘ dostalo, a neodsunulo spuštění systému na později. Ministerstvo podle Kulhánka také nedostatečně komunikovalo s klíčovými partnery.

Finální verze auditu právní části řízení je podle Kulhánka nyní připravena pro policii, která s ní bude moci pracovat při vlastním prověřování DSŘ. Ministerstvo s auditem podle Kulhánka pracuje také v interních procesech. V současnosti například posuzuje jednotlivé pozice v řízení.

Podle vrchní ředitelky sekce IT MMR Evy Pavlíkové ministerstvo už loni posílilo analytický tým projektu, zároveň dokončuje tzv. business analýzu, která popisuje požadavky na cílové řešení systému. „Na konci června budeme mít v ruce dokončenou business a funkční analýzu, zároveň už nyní analyzujeme možnosti konkrétnější podoby nové veřejné zakázky,“ uvedla Pavlíková. Zadávací dokumentaci chce mít hotovou do konce letních prázdnin. Zároveň zdůraznila, že pro další postup je důležitá shoda napříč politickým i odborným spektrem.

Podle bývalé ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) nejsou výsledky auditu překvapením. „Za mého vedení byl na MMR vytvořen tým, který měl digitalizaci na starost a fungoval. Bývalý ministr Bartoš vše zrušil a rozhodl se, že to udělá sám a lépe. Nepovedlo se. Výsledky legislativního auditu pro mě nejsou překvapení. Zodpovědnost prostě nese on,“ uvedla současná europoslankyně.

Bartoš byl loni na podzim kvůli nedostatečně funkční digitalizaci odvolán z čela MMR Ivan Bartoš, což nakonec vyústilo v odchod jeho strany z vládní koalice. Vláda po Bartošově odvolání rozhodla v dalším vývoji systému nepokračovat a vypsala na něj novou zakázku. Kompletní a otestovaný nový systém digitalizace stavebního řízení by měl být hotový do roku 2028. Do té doby bude platit přechodné období, ve kterém budou stavební úřady moci souběžně využívat původní lokální systémy a nové digitální systémy stavebního řízení.

Piráti se ve středu obrátili na policii kvůli údajné nabídce od zástupce advokátní kanceláře Portos, která se podílí na auditu digitalizace stavebního řízení. Strana tvrdí, že jim zástupce firmy nabídl vstřícnost k pirátským připomínkám či nahlédnutí do konečné verze auditu výměnou za to, že Piráti nebudou advokátní kancelář kritizovat. Firma Portos odmítla, že by mohla ovlivnit auditní zprávu výměnou za cokoliv. Tvrzení Pirátů označila za pomluvu a bude se proti ní bránit.

Kulhánek: Odpovědnost lidí z MMR za digitalizaci bude vyvozena v dalších týdnech

Odpovědnost zaměstnanců ministerstva pro místní rozvoj za současný stav digitalizace stavebního řízení bude v pracovněprávní rovině vyvozena v dalších týdnech. Možnou trestněprávní odpovědnost bude následně řešit policie. Z pohledu vedení projektu je pak na vině minulé vedení MMR a minulý ministr Bartoš, řekl novinářům tsoučasný ministr Kulhánek. Se systémy digitalizace stavebního řízení mají stavebníci a úředníci problémy pracovat od jejich spuštění 1. července. Konkrétní škody, které špatně fungující systémy mohly způsobit, známy nejsou.

„Zásadní manažerská pochybení jsou myslím jednoznačná. Co se týče role jednotlivých pracovníků, tak ty státní tajemnice v následujících jednotkách týdnů budou probírat v rámci klíčových zjištění auditu. Bude záležet, jestli tu ti lidé dosud pracují nebo ne. Nějaké vyvození odpovědnosti nyní nebudu předjímat,“ řekl Kulhánek.

V pracovněprávní rovině podle ministra je několik způsobů, jak by postih mohl vypadat. Jednat by se mohlo například o vytýkací dopis či finanční pokutu. Jaký postih by mohl být v trestněprávní rovině, ale zatím nelze určit. Má ji podle něj na starost policie, která bude mít k dispozici finální verzi legislativní části auditu digitalizace stavebního řízení.

Digitalizace stavebního řízení měla podle dnes představené finální verze auditu zpoždění od samého začátku a MMR mělo podle Kulhánka jeho spuštění odložit. Audit zjistil 32 klíčových problémů, řízení mělo například personální, zakázkové nebo projektové nedostatky. Technickou část auditu ministerstvo představí v červnu. Předchozí vedení MMR v čele s Bartošem tak podle Kulhánka manažersky zásadně pochybilo tím, že akceptovalo časovou tíseň a neodsunulo spuštění systému na později.

Bartoš byl loni na podzim kvůli nedostatečně funkční digitalizaci odvolán z čela MMR, což nakonec vyústilo v odchod jeho strany z vládní koalice. Vláda po Bartošově odvolání rozhodla v dalším vývoji systému nepokračovat a vypsala na něj novou zakázku. Kompletní a otestovaný nový systém digitalizace stavebního řízení by měl být hotový do roku 2028. Do té doby bude platit přechodné období, ve kterém budou stavební úřady moci souběžně využívat původní lokální systémy a nové digitální systémy stavebního řízení.

Konkrétní škody způsobené digitalizací stavebního řízení zatím vyčísleny nebyly. Kulhánek dříve na představení pracovní verze auditu uvedl, že se spekuluje o způsobených škodách, které digitalizace mohla způsobit tím, že by nebylo možné čerpat podporu z Národního plánu obnovy. Ty ale z pracovní verze nevyplývají, a to přestože se podle ministra hovoří o 40 až 45 miliardách korun. Zpracovatel auditu podle MMR identifikoval riziko nesplnění milníků z plánu. Ministerstvo je ale v závěrečné fázi jednání s Evropskou komisí, které výrazně snižuje riziko jejich nesplnění.

Analytici, které loni na podzim ČTK oslovila, uvedli, že ztráty způsobené špatně fungující digitalizací stavebního řízení by mohly v loňském druhém pololetí podle hrubých odhadů činit až 15 miliard korun. V letošním roce by pak mohly být až za 40 miliard korun.

Podíl.
Exit mobile version