Čtvrtek 15. února 1951. Krajem rozprostírajícím se podél hlubokého údolí Vltavy později zaplaveného vodou Orlické přehrady otřásla vražda komunisty Vladimíra Mandíka, předsedy místního národního výboru v Koubalově Lhotě. Jeho tělo, nalezené na polní cestě za vesnicí, neslo stopy brutálního útoku.

Podcast Podivné zločiny poslouchejte na všech svých oblíbených aplikacích, na Spotify a Apple podcastech.

Osmapadesátiletý horník Mandík, skonal pod stráňkou u cesty těsně před půlnocí po útoku ze zálohy. Vracel se z odpolední směny ze šachty v Krásné Hoře nad Vltavou. Mrtvé tělo se zakrvácenou hlavou objevil ve čtvrt na deset ráno újezdní tajemník. Zpráva se okamžitě roznesla po kraji.

Následné tendenční vyšetřování se vedlo zcela v režii příslušníků komunistické Státní bezpečnosti, místní kriminalisté neměli s vraždami žádné zkušenosti, podléhali tlaku StB a kupili chybu za chybou. Záhy skončili ve vazbě tři rolníci z Koubalovy Lhoty. I oni byli v komunistické straně a angažovali se v samosprávě obce, přesto byl zavražděný předseda jejich rivalem.

Při trýznivých výsleších se nakonec všichni tři obvinění doznali, ale vzápětí výpověď zase odvolali. To se opakovalo několikrát…

Podcast plné v délce si můžete přehrát i zde:

Podcast Aktuálně.cz Podivné zločiny přibližuje okolnosti záhadných či neobvyklých kriminálních případů z doby komunistické nadvlády v Československu. Na základě dobových vyšetřovacích spisů a dalších dokumentů z policejních archivů představuje podivnosti ve vyšetřování, zamlžená svědectví, nejasnosti i nové detaily zločinů.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.