
Aktual.: 2.05.2025 06:30
Dalešice – Kronikářem v Dalešicích na Třebíčsku je už čtvrtstoletí Rudolf Špaček. Za tu dobu stačil systematicky zaznamenat nejen aktuální události v obci, ale i její pohnutou minulost. Má také širokou sbírku fotografií dokumentující tragédii ze 7. května 1945, kdy obec zasypaly sovětské bomby. Za náletem podle něj zřejmě byla nešťastná záměna názvu obce s jihomoravskou vesnicí, odkud před tím Němci sestřelili sovětské letadlo.
Prvních 18 letadel se nad Dalešicemi objevilo 7. května 1945 v pravé poledne, zakrátko je následovalo 18 letadel dalších. „Bylo to pondělí, bylo podmračeno, byl takový vlahý jarní den, aspoň podle pamětníků. Někteří byli ochotní a vzpomínky mi dali i písemně, jiní o tom nechtěli mluvit. Někteří při tom plakali, protože ty vzpomínky byly hrůzné,“ řekl ČTK Špaček. Svržených bomb bylo téměř 400. Mnoho domů bylo poničených a zemřelo 27 lidí. Nejmladší oběti, Olze Krulové, ještě nebyly ani dva roky.
Dlouho se podle Špačka spekulovalo o důvodu náletu, snad si piloti spletli zemědělské stroje s vojenskou technikou, snad byla cílem křižovatka pěti silnic, jejíž zničení by zastavilo ustupující Němce.
Blíž se událost podařilo ozřejmit až po zpřístupnění ruských vojenských archivů. Když 6. května sestřelilo německé dělostřelectvo sovětský letoun, který spadl v Miroslavi, zjišťovala Rudá armáda, odkud Němci stříleli. „Vedle Miroslavi je dědina Dolenice a z druhé strany Damnice. Takže ve válečném chaosu Rusové zřejmě názvy Dolenice, Damnice, Dalešice zaměnili. Měla to být odplata, bombardovat se měly Dolenice nebo Damnice, ale vyšly z toho Dalešice,“ vysvětlil Špaček. Letouny startovaly z polních letišť na hranicích Rakouska a Maďarska.
Druhá světová válka byla podle Špačka dobou, kdy se v obci kronika nevedla. Zaznamenaný není dlouhý úsek od roku 1938 do roku 1976. Přitom to byla doba převratných změn, které se dotkly i jeho rodiny, když komunisté zabavili živnost jeho otce, který byl pekařem.
Na konci 70. let se stal kronikářem obce učitel Ladislav Skála. Po něm štafetu převzal Špaček a kdyby ho netrápily problémy se zrakem, ještě by si svého nástupce ani nehledal. Práce kronikáře ho baví a naplňuje. Pečlivě vyvedené svazky v jeho archivu doplňují i rozsáhlé fotopřílohy, sbírka novinových článků, které se Dalešicím věnují, nebo domopis, ve kterém k určitému datu fotograficky zachytil veškeré domy v obci a doplnil je úplným seznamem jejich obyvatel včetně dat narození. Kroniky vede i pro několik farností a své zkušenosti zúročil jako autor knih a brožur o historii obce. „Jsem prostě do Dalešic zamilovaný. Jsem fanda a bral jsem to jako svoje,“ dodal kronikář, který loni v říjnu oslavil osmdesátiny.