Komerční prezentace Aktual.: 12.07.2025 19:47

Karlovy Vary – Velkou cenu v hlavní soutěži karlovarského filmového festivalu dnes dostal snímek Raději zešílet v divočině. Za dokument o dvou neustále se hašteřících bratrech-dvojčatech žijících podivínským způsobem na zchátralém statku mimo civilizaci převzal režisér Miro Remo Křišťálový glóbus z rukou výkonného ředitele festivalu Kryštofa Muchy a uměleckého ředitele Karla Ocha. Velká cena hlavní soutěže je spojená s odměnou 25.000 dolarů (asi 600.000 korun) a patří rovným dílem režisérovi a producentovi filmu.

V hlavní soutěži porota posuzovala 12 snímků. Vítězný snímek je volnou adaptací stejnojmenné populární knihy Aleše Palána a Jana Šibíka, která zachycuje rozhovory s devíti šumavskými samotáři. Remo známý svým zájmem o hraniční formy existence se tentokrát vydal do šumavských lesů, kde sledoval život dvou bratrů, jednovaječných dvojčat Ondřeje a Františka Klišíkových.

Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos převzal Stellan Skarsgaard

Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii na závěr karlovarského festivalu převzal Stellan Skarsgaard. Švédský filmový a divadelní herec, který přijel do Karlových Varů ve čtvrtek, na festivalu představil film Citová hodnota. Snímek režiséra Joachima Triera, v němž Skarsgaard hraje hlavní roli kdysi slavného režiséra Gustava, získal Velkou cenu na letošním filmovém festivalu v Cannes, je považován za vážného kandidáta na Oscara. Čtyřiasedmdesátiletý Skarsgaard v něm podle filmových kritiků předvádí jeden ze svých nejlepších výkonů.

Film zamíří po české předpremiéře ve Varech do široké distribuce. Skarsgaard byl hostem karlovarského festivalu i v roce 2002, kdy doprovodil uvedení filmu Na miskách vah režiséra Istvána Szabóa. Rodák z Göteborgu, který hrál v několika filmech režiséra Larse von Triera, ve snímku Miloše Formana Goyovy přízraky ztvárnil hlavni roli malíře Goyi. S režisérem Václavem Marhoulem natočil filmovou adaptaci románu Jerzyho Kosińského Nabarvené ptáče, která byla uvedena na festivalu v Benátkách. V Česku natáčel i sportovní snímek Borg/McEnroe. Předtím se objevil v jedné z vedlejších rolí filmové adaptace románu Milana Kundery Nesnesitelná lehkost bytí, kterou režíroval Philip Kaufman.

Jeden z nejvýznamnějších evropských filmových a divadelních umělců Skarsgaard má za sebou desítky rolí v evropských i hollywoodských filmech a spolupracoval také s režiséry Denisem Villeneuvem (Duna) či Davidem Fincherem (Dívka s dračím tetováním). Diváci ho znají také z diváckých hitů Mamma Mia! nebo marvelovských trháků Thor a Avengers. Ztvárnil velitele sovětské ponorky v dramatu Hon na ponorku nebo profesora matematiky v psychologickém snímku Dobrý Will Hunting. Objevil se i ve dvou částech Pirátů z Karibiku nebo v minisérii HBO Černobyl.

Skarsgaard je známý svými otevřenými společenskými názory. Veřejně například kritizuje náboženský extremismus a není nadšený z loňského vstupu své země do NATO. „Svět nás dříve vnímal jako velmi bohatou zemi se šťastnými obyvateli. A samozřejmě coby neutrální stát. Od té doby, co jsme v Alianci, jsme po vzoru celé Evropy zdvojnásobili rozpočet na zbrojení. Všichni křičí, že musíme zabíjet, zabíjet, zabíjet,“ uvedl pro britský deník The Guardian otec osmi dětí.

Cenu prezidenta MFF za mimořádný přínos české kinematografii dostal Jiří Brožek

Cenu prezidenta filmového festivalu Karlovy Vary za mimořádný přínos české kinematografii na závěrečném večeru dostal za velkého aplausu přítomných střihač Jiří Brožek. Na festivalu uvedl v Městském divadle snímek Smrt krásných srnců, na kterém nyní osmasedmdesátiletý Brožek spolupracoval s režisérem Karlem Kachyňou.

„Chtěl bych pozdravit všechny režiséry a režisérky za to, že se mnou pracovali. A na závěr za cenu Jirkovi Bartoškovi,“ uvedl v krátké děkovné řeči Brožek, kterou adresoval i zesnulému prezidentovi karlovarského festivalu Jiřímu Bartoškovi.

Oceněný Brožek během působení na Barrandově propůjčil střihačské umění řadě zásadních snímků české kinematografie a spolupracoval s předními domácími režisérskými osobnostmi. Mezi nimi byl například Jiří Menzel, u nějž je kromě filmů Postřižiny, Slavnosti sněženek, Konec starých časů nebo Obsluhoval jsem anglického krále podepsán pod střihem komedie Vesničko má středisková nominované na Oscara. Dále spolupracoval s Věrou Chytilovou, Dušanem Kleinem nebo Jaroslavem Soukupem.

„Když jsme se špičkovali, říkal, že jsou dvě věci, které se mu v životě nikdy nestanou. První, že bude děkanem FAMU, se naplnila. Druhá, že se nikdy nestane legendou… má smůlu, je legendou, ať chce nebo ne,“ uvedl pro časopis Reflex režisér Vladimír Michálek, se kterým Brožek spolupracoval na filmu Je třeba zabít Sekala.

Absolvent pražské FAMU Brožek je devítinásobný držitel ceny Český lev, poprvé získal toto ocenění v roce 1994 za Krvavý román. Je podepsán pod více než stovkou českých filmů, televizních inscenací a seriálů. Je absolutním rekordmanem v počtu dosažených výročních cen České filmové a televizní akademie pro jednu profesi napříč všemi kategoriemi. Jeho první samostatnou střihačskou prací byl film režiséra Jaroslava Papouška Konečně si rozumíme.

Podíl.
Exit mobile version