Policisté zaznamenali loni v Česku 173 322 trestných činů, což je o 8096 méně než o rok dříve. Kriminalita tak poklesla o 4,5 procenta. Policie objasnila téměř 55 procent zločinů a přečinů. Na této úrovni se objasněnost pohybuje dlouhodobě, řekl policejní prezident Martin Vondrášek. Loni se také snížil počet vražd, mírně ale vzrostla násilná kriminalita.
Za celý rok 2024 se v Česku stalo 151 vražd, o osm méně než v předchozím roce. Pachatelé dokončili 69 z nich, o zbytek vražd se pokusili nebo je připravovali. Motivem převážné většiny těchto trestných činů byly osobní vztahy.
Násilná zločinnost nenarostla podle policejního prezidenta kvůli přímým útokům na lidi, stoupl ale počet nebezpečného vyhrožování, nebezpečného pronásledování a vydírání. „Mnohdy jsou tyto činy spojené i s útoky na sociálních sítích,“ zmínil Vondrášek. Pro policii je pak složité zjišťovat identitu pachatelů. Nové jsou podle šéfa policie výhrůžky ve školách.
O šest procent se meziročně snížila majetková kriminalita, mírně ale vzrostla kriminalita hospodářská. Největší podíl na této zločinnosti mají podvody a úvěrové podvody. Nepatrně pak podle náměstka pro kriminální službu a vyšetřování Tomáše Kubíka klesla kyberkriminalita. „Jsme jedním z mála států, kde se daří otáčet negativní trend nárůstu internetové kriminality,“ uvedl náměstek.
Trestná činnost páchaná v kyberprostoru tvořila loni 10,7 procenta celkové registrované kriminality. Policisté předpokládají, že za mírným poklesem kyberkriminality stojí i zvýšená preventivní činnost. Potenciální oběti jsou díky ní ostražitější. Kriminalisté objasnili 15,4 procenta zločinů a přečinů na internetu.
Na kriminalitě se loni podíleli i cizinci. Pět procent lidí stíhaných policií jsou Ukrajinci. „K dnešnímu dni máme 393 340 Ukrajinců s dočasnou ochranou, když k tomu připočteme 200 tisíc, kteří tady už jsou jako rezidenti, tak se dostáváme někde k číslu 600 tisíc. Vidíte, že ta pětiprocentní kriminalita odpovídá jejich zastoupení v populaci,“ podotkl v pátek Kubík.
Pokles ve většině krajů
Struktura trestné činnosti se podle Vondráška oproti předchozím letům nijak zvlášť nezměnila. „Pořád platí, že přes 54 procent trestných činů jsou trestné činy majetkové,“ řekl. Pokles zločinnosti zaznamenali policisté ve většině krajů, stoupla ale v Jihomoravském a Pardubickém. „Kriminalita obecně v Pardubickém kraji není příliš vysoká, ale měli jsme tam docela výrazný nárůst internetových podvodů,“ vysvětlil šéf policie.
Pachatelé svojí trestnou činností způsobili loni škodu ve výši téměř 31 miliard korun. Škoda vzrostla oproti roku 2023 o 7,5 miliardy a je nejvyšší za posledních pět let.
Za celý předloňský rok policie evidovala 181 417 trestných činů, oproti roku 2022 kriminalita klesla o 0,3 procenta. Meziroční pokles tehdy policisté zaznamenali u násilných, mravnostních nebo hospodářských činů. Mírně tehdy přibylo případů majetkové kriminality a vražd.