Aktualizace: 26.05.2024 15:01

Praha – Kraje podle ministra školství Mikuláše Beka (STAN) už dostaly od jeho úřadu z nespotřebovaných výdajů 800 milionů korun, které chybí na platy nepedagogů, a rozdělily z nich 300 milionů. Bek to dnes uvedl v televizním pořadu Otázky Václava Moravce. Slíbil, že se pokusí zajistit ještě zhruba 1,5 miliardy korun i pro vysoké školy při červencovém přerozdělování rozpočtu. Pro příští rok by chtěl rozpočet svého úřadu zvýšit kvůli potřebám škol o několik desítek miliard korun, konkrétnější být nechtěl.

„Mezi školy na platy jsme rozdělili v tuhle chvíli o pět miliard korun více než loni,“ prohlásil ministr. „Už jsme 800 milionů z nespotřebovaných výdajů dali k dispozici krajským úřadům, které v tuhle chvíli, pokud já vím, rozdělili mezi školy navíc něco kolem 300 milionů,“ uvedl. Právě 800 milionů korun chybělo podle rozpočtu, který ministerstvo poslalo na začátku února školám, na financování nepedagogických pracovníků. Ředitelé škol proto museli na jejich mzdy dát část peněz na platy učitelů, které mají činit v průměru 130 procent průměrné mzdy na jednoho pedagoga.

Předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství František Dobšík se obává, že příští rok se bude situace opakovat.

Při jednání s ministerstvem financí chce Bek získat ještě navýšení pro vysoké školy podle toho, na co budou mít nárok. „Budeme nárokovat nějakou částku podle toho, jak se vyvinou výkony ve školách. Ale můj odhad je, že se dostaneme někam na 1,5 miliardy, kterou bychom potřebovali získat ještě v tom červencovém přerozdělování,“ uvedl Bek. Peníze navíc chce rozdělit mezi regionální školství a vysoké školy.

Ministerstvo mělo v rozpočtu loni na výdaje 265 miliard korun, letos 273 miliard. Návrh rozpočtu na příští rok podle Beka „počítá s navýšením o několik desítek miliard“. Nechtěl upřesnit, zda chce zhruba 30 miliard navíc na celkové výdaje kolem 300 miliard korun, což by byl největší meziroční nárůst. Argumentoval tím, že je potřeba připravit vysoké školy na nárůst počtu studentů v příštích letech, mít peníze na růst platů nepedagogů a vyčlenit prostředky na zlepšení infrastruktury škol. Podle Dobšíka je Bekův požadavek podložený, odbory to už s ministrem konzultovaly.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.