Události: Kontroly ohřívacích lamp (zdroj: ČT24)

Ústecký kraj inicioval mimořádné stavební kontroly u vybraných restaurací, kde se využívají mobilní plynová topidla. Stalo se tak v souvislosti s požárem restaurace v Mostě. Kontroly živnostenských a stavebních úřadů ve spolupráci s hasiči mají začít okamžitě, výsledky chce mít kraj do dvou týdnů. Vyšetřovatelé v Mostě teď zjišťují, jaké ohřívací lampy byly v prostoru použité a zda majitel restaurace neporušil předpisy. Cíleně a pravidelně se tato zařízení nikým nekontrolují. Odpovědnost je na provozovateli. Podle některých odborníků jsou ale kontrolní mechanismy dostatečné.

Na krajském úřadě se sejdou zástupci obecních živnostenských úřadů a stavebních úřadů z celého kraje v úterý. Hejtman Richard Brabec (ANO) se dopisem obrátí na ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) s výzvou, aby obdobné kontroly užívání plynových topidel v restauracích v celé republice provedl Hasičský záchranný sbor. Výsledky chce mít co nejdříve. Primátor Mostu a radní kraje Marek Hrvol (ProMOST) řekl, že město takové kontroly už v pondělí začalo řešit.

Ministr Rakušan uvedl, že hasiči budou kontroly dělat a vyhodnocovat metodiky. Případné legislativní změny nechá na vyhodnocení hasičských odborníků. Generální ředitel hasičů Vladimír Vlček podle něj v neděli avizoval, že hasiči budou v reakci na tragický mostecký požár provádět kontroly a sledovat používání plynových ohřívačů nebo skladování lahví s propan-butanem.

„V prvé řadě bychom chtěli dát obcím metodiku, pak je to na jednotlivých stavebních úřadech, aby si zkontrolovaly, jestli předzahrádky jsou legální nebo nelegální. Jsem přesvědčen o tom, že řada předzahrádek je úplně v pořádku a domnívám se, že kontrola může přinést určitou jistotu, že je vše v pořádku,“ řekl šéf hasičů v pondělním Interview ČT24.

Vlček v této souvislosti také mluvil tom, že je třeba si uvědomit, že na kontrolních úsecích prevence pracuje asi dvě stě hasičů. „Vnímám, že musejí kontrolovat stavby, které jsou nejvíce požárně nebezpečné, což jsou velká shromaždiště, mohou to být skladové prostory,“ popsal. Zároveň dodal, že v minulosti byli do kontrol zapojeni i dobrovolní hasiči, dnes ale na základě požadavků obce mohou jít místo zkontrolovat, ale mohou dát jen doporučení. „Ale není to o tom, že by měli pravomoc,“ popsal.

Interview ČT24 s Vladimírem Vlčkem (zdroj: ČT24)

Podle odborníků jsou kontroly dostatečné

„Obvykle když se stane nějaká podobná nehoda, tak politická reprezentace přijímá opatření, kterými chce ukázat, že má všechno pod kontrolou a snaží se najít případná pochybení, takže je to celkem pochopitelný krok,“ reagoval na kroky kraje výkonný předseda České asociace LPG Ivan Indráček, podle kterého ale kontroly probíhají jak v rámci provozovatelů, tak ze strany požárního sboru a státu.

Mechanismus kontrol je v pořádku i podle soudního znalce v oboru požární ochrany Václava Kratochvíla, podle něhož by si měl každý provozovatel plnit povinnosti v úseku požární ochrany tak, jak má. „Minimálně jednou za rok musí mít každý provozovatel činnosti zabezpečeno prostřednictvím preventisty, technika požární ochrany nebo osoby odborně způsobilé provedení preventivní požární prohlídky,“ vysvětlil.

Postih za nedodržování bezpečnostních záležitostí může jít podle majitele restaurace a prezidenta Asociace restauratérů APRON Sylvia Spohra až do milionů korun.

Podle primátora Mostu je ale část veřejnosti vystrašená. „Je to jistá forma uklidnění veřejnosti, že se podíváme trochu v širším rozsahu na ta zařízení a zkontrolují se, zda je tam všechno v pořádku,“ obhajoval Hrvol smysl kontrol.

90′ ČT24: Kontroly plynových ohřívačů v restauracích (zdroj: ČT24)

Hasiči během kontrol – například v podnicích – nacházejí zejména „jakési černé stavby nebo případně nepovolené změny v účelu užívání vnitřních dispozic,“ uvedl v Událostech, komentářích ředitel sekce prevence a civilní nouzové připravenosti z Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Michal Valouch.

Právě změna dispozic uvnitř prostor může podle něj vést třeba k ovlivnění únikových cest. Mezi další pochybení pak podle něj patří třeba zakázané předměty, které se vyskytují v únikových cestách, případně blokované dveře na únikové cestě do volného prostranství.

Události, komentáře: Vyšetřování požáru v Mostě (zdroj: ČT24)

Podle Brabce nejsou informace o přesném počtu zařízení

Město Most v pondělí zřídilo účet, na který mohou lidé přispívat těm, které tragédie zasáhla. Hrvol řekl, že oběti zatím nebyly identifikovány. Doporučil se obrátit v případě potřeby na krizovou linku. Radnice nabídne postiženým také psychologickou pomoc.

Tragédie je podle primátora největší v novodobé historii Mostu a jedna z největších v Ústeckém kraji. Více obětí měl požár v roce 2020 v domově pro mentálně postižené ve Vejprtech na Chomutovsku. Při požáru nebo na následky nadýchání se oxidu uhelnatého tehdy zemřelo devět lidí. Také po tomto požáru následovaly kontroly v obdobných domovech a ústavech.

Ústecký kraj k požáru restaurace v Mostě (zdroj: ČT24)

Zástupci stavebních úřadů měst a obcí v Ústeckém kraji mají výsledky kontrol u restaurací, které používají mobilní plynová topidla, předložit do 31. ledna. Informaci o kontrolách od živnostenských úřadů chce mít kraj do 24. ledna. „Jsem přesvědčen, že kontroly se rozběhnou prakticky okamžitě. Nevíme, kolik takových zařízení může být,“ uvedl Brabec. „Je to po dohodě s Hasičským záchranným sborem,“ dodal.

„Náš stavební úřad dostal podnět dnes (pozn. redakce v pondělí) ráno. Osloví HZS a kontroly budou provádět společně. Tam, kde je kolaudace, stavební úřad má přehled, co má kontrolovat. Problematičtější jsou stany s různými topidly, to bude mít na starosti živnostenský úřad, to bude těžší. Předzahrádky, které jsou na pozemcích města, už se kontrolují,“ doplnil primátor.

Bezpečné zacházení s propan-butanovými lahvemi

Nejpravděpodobnější příčinou je, že požár v mostecké restauraci vznikl od převrženého ohřívače a následně od výbuchu propan-butanové lahve. Pavel Danihelka z Fakulty bezpečnostního inženýrství ostravské Vysoké školy báňské popsal, co požáru mohlo předcházet. „Jednak přítomnost propan-butanu, který je velmi hořlavá látka, a pravděpodobně dřevo, které tam hořelo a nešťastný proces, který vedl k tomu, že se takovým způsobem projevil. Ono je to s ním jako se všemi věcmi, které souvisí s ohněm, je to dobrý sluha, ale zlý pán,“ upozornil.

Studio ČT24: Expert Danihelka o bezpečném zacházení s propan-butanovými lahvemi (zdroj: ČT24)

Danihelka také uvedl, že k výbuchu lahve nedojde hned, pokud se převrhne i s ohřívacím zařízením. Propan-butan s lahví může podle něj vybuchovat několika způsoby. Jednak že směs plynu exploduje se vzduchem. „Druhá možnost je, že bude chvíli trvat, než se propan-butan dostane k dalšímu zdroji hoření a paradoxně, čím dříve se znova zapálí, tím menší výbuch, protože toho plynu uniklo méně,“ popsal.

Danihelka rovněž vysvětlil, že v okamžiku, kdy lahev s propan-butanem upadne a začne unikat kapalina místo plynu, tak čím více jí uniká, tím větší je plamen.

Při nákupu plynových lahví je třeba řadu věcí kontrolovat

Při pořízení podobné lahve je podle Indráčka třeba řadu věcí kontrolovat. „Určitě byste si měli dávat pozor na to, zdali je lahev technicky způsobilá. Tedy není zrezlá nebo poškozená,“ vysvětlil.

Indráček rovněž zmínil, že na límci lahve je dobré si zkontrolovat informace o tom, do kdy platí revizní zkouška. „Lahve jsou typicky revidovány každých deset let. Pokud by se blížila expiraci, tak by se také neměla brát,“ sdělil.

„Dále je dobré si zkontrolovat, že ventil, na který se připojuje zařízení, je buď zapečetěn, nebo zatažen smršťovací fólií, protože to je taková pečeť plnírny, že lahev byla naplněna v souladu s technickými požadavky,“ uvedl Indráček. Ve chvíli, kdy je lahev umístěna v topném tělese, může podle něho dojít v případě převrácení tělesa k destrukci.

Některé ohřívače jsou ale pro případ pádu vybaveny bezpečnostní pojistkou. „Pojistka zabrání tomu, aby dál šel plyn do topného tělesa,“ doplnil s tím, že pokud je se zařízením manipulováno i po jeho pádu, může dojít k odtržení hadičky, která připojuje lahev k danému zařízení a následně k uvolnění většího množství plynu.

Podíl.