Čína se snaží posunout hranice zbrojní technologie a vyvíjí zbraň, jakou svět ještě nepoznal. Kulomet přezdívaný „kovová bouře“ má mít pět hlavní, přičemž každá z nich bude schopna vypálit salvu kulek rychlostí 450 tisíc ran za minutu, což je ohromujících 7,5 tisíce ran za sekundu. Pro srovnání, nejpokročilejší systém armády USA podobného typu zvaný Phalanx dokáže vypálit jen 75 ran za sekundu.

O postupujícím vývoji superzbraně v průmyslovém centru v Tchaj-jüanu v Číně zkraje nového roku informovaly hongkongské noviny South China Morning Post. Podle nich jednou z nejnáročnějších výzev pro vědce a inženýry bylo vymyslet, jak dosáhnout zajištění nepřetržitých dodávek munice. 

K vyřešení tohoto problému vývojáři vymysleli rotační výměnný zásobník podobný kontejneru naplněný jednorázovými hlavněmi a napěchovaný municí. Po jejím vyčerpání lze prý hlavně jednoduše vyhodit spolu s celým kontejnerem.

„Metoda je navržena tak, aby zlepšila rychlost nabíjení, zamezila opotřebení a ztrátě přesnosti hlavně při opakovaném nabíjení a umožnila vícenásobné údery, nepřetržité operace a rychlé protiútoky,“ řekl pro South China Morning Post vedoucí vývojářského týmu Lu Sü-tchao z North University of China.

Dalším klíčovým požadavkem, aby zbraň správně fungovala, je zajištění rychlosti spouště. Vědci proto přišli s bezkontaktní elektronickou spouští sestávající z cívek. Funguje tak, že zahřívá a taví slitinový drát zapuštěný do dané střely a vytváří vysokoenergetický kovový proud, který vznítí výbušninu a umožní tím výstřel. „S nebývalou účinností má tato elektronická spoušť dobu výstřelu pouze 17,5 mikrosekundy,“ informuje list Bangkok Post. 

Podle odhadů by tak díky svým vlastnostem kulomet v budoucnu, pokud se jej podaří úspěšně zařadit do armádní výzbroje, což není jisté, mohl zneškodňovat i hypersonické střely a výrazně tak vylepšit vojenské schopnosti Pekingu v kontrastu se Západem. Jak již bylo zmíněno, nejpokročilejší systém armády USA podobného typu zvaný Phalanx dokáže vypálit jen 75 ran za sekundu.

Zajímavostí je, že právě Američané v minulosti pracovali na vývoji kulometu rovněž s obrovskou kadencí. Stalo se tak poté, co v 90. letech australský vynálezce Mike O’Dwyer navrhl experimentální zbraň s 36 hlavněmi schopnou vypálit až milion nábojů za minutu.

Americké ministerstvo obrany dle specializovaného webu The Defense Post poté o vynález projevilo zájem a nabídlo O’Dwyerovi spolupráci na uvedení zbraně do provozu. Kvůli technickým potížím byl však projekt nakonec zrušen a společnost O’Dwyer’s Metal Storm Inc. později vyhlásila bankrot. O’Dwyera se přitom prý na svou stranu snažili přetáhnout i Číňané. 

Mohlo by vás zajímat: Rusové nechali Číňany zblízka zkoumat svoji chloubu nebes. Teď se jim všichni smějí (7. 11. 2024)

Rusové dovezli na letecký veletrh do Ču-chaje svoji nejmodernější stíhačku Su-57 se záměrem nalákat případné kupce. Číňané ale objevili nedokonalosti. | Video: Asociated Press, Aktuálně.cz/X/Clash Report

Podíl.