Obyvatelé Kosova, nejmladší evropské země, zamíří v neděli k volbám. Své místo v čele kosovské vlády hodlá obhájit stávající premiér Albin Kurti. Právě on je přitom příčinou jednoho z problémů, kterým země čelí. Evropská unie pozastavila vyplácení svých grantů na rozvoj Kosova kvůli tomu, že Kurti podle ní podněcuje etnické násilnosti na severu země.
Na stavbu čističky na okraji kosovské metropole Prištiny přislíbila Evropská unie sedmdesát milionů eur. Podle tamních úřadů ale patří mezi více než desítku projektů, jejichž financování Brusel zastavil. „Nemáme tady pořádnou silnici a splašky jsou pro nás obrovský problém. Neustále to páchne,“ popsala obyvatelka Prištiny Sanije Thaciová.
Mezi projekty, kterým Brusel zastavil financování, je i rekonstrukce kina, které Kosovanům po desítky let promítalo mezinárodní filmy a pořádalo festivaly. Kulturní propojení se světem je ale teď ohrožené. Kino potřebuje opravit topení a drenážní systém. Jenže potřebný evropský grant ve výši jednoho a půl milionu eur nepřišel. „Otřáslo to důvěrou lidí vůči nám, kteří jsme měli mandát dotáhnout projekt do konce. Ale také naší důvěrou v EU, která tvrdí, že podporuje kulturní rozmanitost,“ podotýká ředitel kina Ares Shporta.
Etnické napětí na severu Kosova
Unie tok peněz zastavila před dvěma lety v reakci na etnické napětí na severu Kosova, kde žije hlavně srbská menšina. Střety tehdy vyvolaly místní volby, ve kterých po bojkotu srbských voličů zvítězil kosovský kandidát. A mandátu se ujal navzdory pouze tříprocentní účasti.
„Skupiny přicházející ze Srbska i někteří naši občané ze severu útočili na NATO, na novináře, na kosovskou policii. A EU poté přijala opatření trestající demokratickou kosovskou vládu,“ uvedla kosovská ministryně zahraničí Donika Gërwalla-Schwartzová.
Brusel je přesvědčen, že premiér Kurti k napětí přispívá. Srbové žijící na severu Kosova si stěžují, že jim vláda v Prištině ztěžuje život, jak může. „Od té doby, co Kurti zavřel naše úřady, si musíme dvakrát měsíčně jezdit pro penzi do Srbska. A tam si musíme vyměnit dináry za eura, protože tady dináry nepřijímají,“ uvedl srbský senior ze severního Kosova Dragoljub Ivič.
Kurtiho vláda zase obvinila Srby z nedávné sabotáže klíčového kanálu, který zásobuje vodou dvě uhelné elektrárny, a tedy zdroj téměř veškeré elektřiny v zemi.
Opozice sází na mírnější rétoriku a na to, že evropské fondy přivede do země zpátky. „Společnost je vnitřně rozdělená a naše vztahy s klíčovými partnery utrpěly v posledních čtyřech letech těžkou ránu,“ komentovala situaci kandidátka opoziční strany PDK Vlora Citakuová. Podle průzkumů nicméně Kurtiho strana jednoznačně míří k vítězství. Získat má podle nich údajně zhruba polovinu hlasů.