Aktualizace: 5.03.2024 17:25

Praha – Česká koruna v úterý ve srovnání s pondělním závěrem mírně posílila. Vůči euru si polepšila o dva haléře na 25,34 Kč/EUR. K dolaru pak zpevnila o čtyři haléře, v 17:00 se obchodovala za 23,30 Kč/USD. Na zveřejněná data o průměrných mzdách v loňském čtvrtém čtvrtletí česká měna téměř nereagovala, přestože trh očekával jejich mírnější pokles. Po započtení inflace se mzda meziročně reálně snížila o 1,2 procenta, uvedl Český statistický úřad.

„Trh si uvědomuje, že inflační rizika klesají a mzdově inflační spirála se neroztáčí především proto, že tlaky na růst mezd jsou poměrně nízké,“ uvedl analytik Purple Trading Jaroslav Tupý. Významné pro korunu bude podle něj vyhlášení únorové inflace v České republice v pondělí 11. března.

Částečně by korunu mohlo také ovlivnit čtvrteční zasedání Evropské centrální banky, kde se neočekává změna základní úrokové sazby, která by měla zůstat na 4,5 procenta. „Pokud ale šéfka Evropské centrální banky Christine Lagardeová na následné tiskové konferenci uvede, že ECB nebude spěchat se snižováním základní úrokové sazby, trh si z toho pravděpodobně odvodí, že úrokový diferenciál koruny vůči euru se stane ještě méně zajímavý a koruna by pak mohla oslabit,“ dodal analytik.

Česká národní banka (ČNB) bude o nastavení úrokových sazeb jednat ve středu 20. března. V únoru rada ČNB snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 6,25 procenta. Koruna v reakci na to oslabila. Podle ředitelky společnosti Next Finance Markéty Šichtařové bude rada ČNB na nejbližších zasedáních snižovat sazby tempem o 50 až 75 bazických bodů. „Při rychlejším snižování úrokových sazeb bychom si koledovali o výraznější oslabení koruny, a to směrem nad hladinu 25,50 Kč/EUR. No a tomu se bude Česká národní banka chtít vyhnout,“ uvedla Šichtařová.

Index pražské burzy v úterý smazal většinu pondělních ztrát. Zejména díky růstu akcií energetické skupiny ČEZ posílil index PX o 0,72 procenta na 1457,93 bodu. Vyplývá to z údajů na webu burzy. Dařilo se rovněž koruně, která dnes mírně zpevnila k oběma hlavním světovým měnám.

Z devíti emisí ovlivňujících hodnotu burzovního indexu dnes uzavřely obchodování v plusu čtyři. Ziskovým titulům dominoval ČEZ, jehož akcie zdražily o 3,73 procenta na 835 Kč za kus. Příčinou bylo oživení cen elektrické energie a emisních povolenek, uvedl makléř Fio banky Josef Dudek. „Titul byl zároveň nejobchodovanějším titulem, zajistil zhruba polovinu z celkového objemu zobchodovaných akcií,“ dodal makléř společnosti Wood & Company Vladimír Vávra.

Na pražské burze se dnes dařilo rovněž dvěma bankovním emisím. Cenné papíry rakouské skupiny Erste posílily o 1,24 procenta na 946,60 koruny, akcie Monety si zpevnily o 0,4 procenta.

Naopak mezi ztrátové emise se dnes zařadila Kofola či Komerční banka. Cenné papíry nápojářské firmy zlevnily o téměř půl druhého procenta na 268 korun. Akcie Komerční banky oslabily o 0,75 procenta na 799 Kč za kus.

Kurz české měny:

  Předchozí závěr Úterý kolem 17:00
Kč/EUR 25,36 25,34
Kč/USD 23,34 23,30

Zdroj: Patria Online

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.