Jihokorejská opozice formálně předložila v parlamentu návrh na odvolání prezidenta Jun Sok-jola. Návrh podepsalo 190 opozičních poslanců a jeden nezávislý poslanec, píše agentura Jonhap. Opozice žádá odvolání prezidenta z funkce kvůli jeho vyhlášení stanného práva v zemi.

Opoziční strany a nezařazení poslanci mají v 300členném parlamentu 192 křesel. K přijetí návrhu je však nutná dvoutřetinová většina. Opozice tedy bude potřebovat i hlasy nejméně osmi poslanců z vládnoucí Strany lidové moci (PPP). O návrhu se bude hlasovat v pátek. Odvolání prezidenta musí podle ústavy podpořit také nejméně šest soudců devítičlenného ústavního soudu.

Odborové organizace pohrozily stávkou, pokud hlava státu neodstoupí, a v Soulu ve středu pokračují protesty a shromáždění.

Prezident vyhlásil stanné právo v krátkém televizním projevu, v němž slíbil „vymýtit síly, které napomáhají KLDR, a bránit demokratický ústavní pořádek“. Opoziční Demokratickou stranu, která ovládá parlament, obvinil ze sympatií vůči Severní Koreji a paralyzování vlády svou protistátní činností.

Proti jeho rozhodnutí se postavila opozice i jeho vlastní Strana lidové moci (PPP). Hromadnou rezignaci v souvislosti s vyhlášením stanného práva podala řada Junových blízkých spolupracovníků, včetně šéfa prezidentské kanceláře. Na zasedání vlády téměř všichni  členové kabinetu, včetně ministrů financí, obrany, spravedlnosti či školství, oznámili svůj záměr rezignovat. Premiér ministry vyzval, aby i nadále pokračovali v plnění svých povinností. „Až do poslední chvíle budu za pomoci ministrů sloužit lidu,“ řekl premiér.

Pokud se parlament rozhodne Juna odvolat, prezident ztratí ústavou dané pravomoci do doby, než o jeho osudu rozhodne ústavní soud. Jeho prezidentské povinnosti by v takovém případě převzal premiér Han Duk-so.

Pokud prezident sám neodstoupí, bude k jeho odvolání nutná dvoutřetinová podpora parlamentu a následně podpora nejméně šesti soudců ústavního soudu. Ústavní soud má mít devět členů, ale po třech odchodech do důchodu zbývá jen šest členů. To je o jednoho méně, než je minimální počet sedmi soudců potřebný k projednání případu odvolání prezidenta, a zákonodárci tak musí před samotným impeachmentem urychlit proces jmenování nových soudců.

Jihokorejci se ve středu vydali do úřadů, podniků a škol jako každý jiný den. Ani v hlavním městě Soulu nezůstaly prakticky žádné viditelné známky nočního politického dramatu. Ale mnozí obyvatelé zůstávají v šoku z nečekaného zvratu událostí, který srazil akcie a jihokorejskou měnu na několikaletá minima v době již tak ochabujícího hospodářského růstu.

Stanné právo bylo v Jižní Koreji vyhlášeno poprvé za více než 40 let, což znepokojilo jihokorejské spojence včetně Spojených států, které mají v Jižní Koreji rozmístěných téměř 30 tisíc vojáků.

Mnoha lidem, kteří situaci sledovali zvenčí, se zdá, že náhlý politický chaos přišel z ničeho nic. Poslanec opoziční Demokratické strany Kim Min-sok ale v minulých měsících varoval, že se Jun chystá vyhlásit stanné právo, napsal zpravodajský server The Guardian.

Podle korejských analytiků vzrostly obavy poté, co několik klíčových vojenských pozic, týkajících se obrany, kontrarozvědky a informací o Severní Koreji, obsadili lidé, kteří vystudovali stejnou školu jako prezident. Opoziční představitelé, jako je Kim, naznačovali, že tyto osoby by mohly hrát rozhodující roli při prosazování stanného práva v nepředvídatelných situacích.

Jun Sok-jol je v současnosti rekordně neoblíbený, popularita hlavy státu u voličů klesla v souvislosti s několika korupčními skandály – včetně toho, že Junova manželka přijala darem kabelku od Diora, a také toho, který se týkal manipulace s akciemi. Minulý měsíc byl prezident nucen se v celostátní televizi omluvit a prohlásit, že zřídí úřad, který bude dohlížet na činnost první dámy. Odmítl však širší vyšetřování, po kterém volaly opoziční strany.

Podíl.
Exit mobile version