Bývalý finský premiér Alexander Stubb se po sečtení zhruba 94 procent hlasů označil za vítěze prezidentských voleb. Jeho soupeř, někdejší ministr zahraničí Pekka Haavisto, řekl, že to pro něj vypadá „na porážku“, informuje agentura Reuters.

Hlavním úkolem vítěze voleb bude vést zahraniční a bezpečnostní politiku této severské země, která loni v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu vstoupila do NATO. Volební místnosti se uzavřely v 19:00 středoevropského času.

Pětapadesátiletý konzervativec Stubb je stejně jako jeho soupeř ze Zeleného svazu považován za proevropsky orientovaného politika. Oba jsou zároveň silnými podporovateli Ukrajiny v její válce s Ruskem.

„Velmi dobrý začátek večera,“ uvedl Stubb dříve v reakci na průběžné výsledky. „Ještě je ale potřeba sečíst mnoho hlasů,“ dodal. Haavisto vyjádřil naději, že ještě může svého soupeře dohnat.

Vítěz voleb na začátku března v čele státu vystřídá dosavadního prezidenta Sauliho Niinistöa, který po dvou šestiletých funkčních obdobích podle finské ústavy nemohl znovu kandidovat.

Stubb je zastáncem úzké spolupráce v rámci NATO, včetně umožnění přesunu jaderných zbraní přes finské území a stálého umístění některých jednotek NATO ve Finsku. Haavisto prosazuje zachování zákazu přítomnosti jaderných zbraní na finském území a považuje stálé umístění jednotek NATO ve Finsku za současné situace za zbytečné.

Stubb v prvním kole prezidentských voleb obsadil první místo, získal 27,2 procenta hlasů. Haavisto v prvním kole obdržel 25,8 procenta hlasů.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.