Komerční prezentace Aktual.: 18.12.2024 14:22

Moskva – Mezinárodní kontrola zbrojení je kvůli nedostatku důvěry mezi Ruskem a Západem věcí minulosti. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov. Rusko v reakci na jakékoli bezpečnostní hrozby použije zbraně, které bude považovat za vhodné, prohlásil Gerasimov podle agentury TASS. Moskva přitom dnes zároveň obvinila Ukrajinu, že v září ze svých dronů opakovaně shazovala zakázanou fosforovou munici, což Kyjev označil za nepravdivé.

Gerasimov dnes ohledně nedůvěry vůči Západu uvedl, že Rusko zaznamenalo zvýšenou aktivitu NATO v čele s USA v blízkosti ruských hranic. Poté, co Ukrajina zasáhla ruské území střelami dlouhého doletu, se Spojené státy staly přímým účastníkem konfliktu na Ukrajině, řekl Gerasimov. Bylo to Rusko, které válku na Ukrajině rozpoutalo v únoru 2022 svým rozsáhlým vojenským útokem na sousední zemi.

Rusko a USA, které jsou od studené války zdaleka největšími jadernými mocnostmi, vyjádřily politování nad rozpadem soustavy smluv o kontrole zbraní, které měly zpomalit závody ve zbrojení a snížit riziko jaderného konfliktu, připomíná Reuters.

Gerasimov dnes obvinil Spojené státy z rozdmýchávání konfliktů ve světě a oslabováním smluv o kontrole zbrani. Rusko podle něj v reakci na to bude rozvíjet vztahy s Čínou, Indií, Íránem, Severní Koreou a Venezuelou.

Gerasimov dále řekl, že rozmisťování amerických raket v Evropě a Asii podněcuje závody ve strategických útočných zbraních, přičemž Rusko je zvláště znepokojeno navyšováním amerických sil na Filipínách.

„Celkově vzato, téma zbrojní kontroly zůstává věcí minulosti, protože návrat k minimální důvěře je dnes nemožný kvůli dvojím standardům Západu,“ řekl Gerasimov podle prohlášení ruského ministerstva obrany.

Spojené státy viní ze zhroucení systému smluv o kontrole zbraní Rusko. V roce 2019 USA formálně odstoupily od Smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) s poukazem na její porušování ze strany Ruska. V roce 2002 USA odstoupily také od Smlouvy o omezení systémů protiraketové obrany (ABM).

Loni prezident Vladimir Putin pozastavil ruskou účast na smlouvě americko-ruské smlouvy o omezení jaderných zbraní START, která oběma stranám stanoví limity pro strategické jaderné zbraně. Obě strany však zatím limity ohledně počtu hlavic, střel a bombardérů dodržují.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová dnes přišla s tvrzením, že ruské bezpečnostní složky mají důkazy o tom, že Ukrajina používá fosforovou munici. Mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Heorhij Tychyj tvrzení označil za nepravdivé a nesmyslné a zdůraznil, že Kyjev jedná zcela v souladu s mezinárodními závazky ohledně kontroly zbraní.

„Jsme přesvědčeni, že takovými falešnými obviněními se Moskva snaží zbavit viny za své vlastní akce a ošálit zahraniční obecenstvo,“ uvedl mluvčí v psaném prohlášení zaslaném agentuře Reuters.

V úterý při výbuchu v Moskvě, ke kterému se přihlásila ukrajinská tajná služba SBU, zahynul náčelník sil radiační, chemické a biologické ochrany ruské armády Igor Kirillov. Ukrajina jej podezřívala, že právě on rozhodl o použití chemických zbraní proti ukrajinským vojákům na frontové linii.

Podíl.
Exit mobile version