V Thajsku kvůli současnému konfliktu s Kambodžou zemřelo již 14 lidí a své domovy muselo opustit na sto tisíc obyvatel, kteří zamířili do nouzových ubytovacích center. Píše to agentura AFP s odkazem na thajské úřady. O situaci má večer jednat Rada bezpečnosti OSN.
Vojáci obou zemí na sebe ve čtvrtek stříleli na nejméně šesti místech ve sporné pohraniční oblasti. Boje začaly pár hodin poté, co státy přerušily vzájemné diplomatické vztahy. Většinu ze čtrnácti obětí tvoří podle Bangkoku civilisté.
Obě země se navzájem viní ze zahájení palby. Kambodža obvinila thajskou armádu, že začala střílet na její vojáky, a porušila tak dohodu, která měla zmírnit napětí mezi jihoasijskými sousedy. Thajští vojáci podle agentury AP tvrdí, že se Kambodžané přiblížili ke sporné hranici a na výzvy k zastavení reagovali střelbou.
Střety se podle médií odehrávaly v okolí tří chrámových komplexů Ta Moan Thom, Ta Krabey a Mom Bei Konflikt se dotkl thajských pohraničních provincií Burírám, Surin, Sísakét a Ubon Rátčchatchání a provincií Oddormeanchey a Preahvihear na kambodžské straně.
Rostoucí napětí na hranici
Thajsko v pondělí obvinilo Kambodžu z pokládání nových min ruského typu na hranicích, kvůli čemuž byli minulý týden zraněni tři jeho vojáci a jeden z nich přišel o chodidlo. Phnompenh takové tvrzení odmítl.
Bangkok ve středu odvolal svého velvyslance v Kambodži a vyhostil kambodžského zvláštního vyslance v reakci na to, že kvůli minám bylo zraněno dalších pět thajských vojáků a jeden z nich podle AP přišel o nohu. Phnompenh ve čtvrtek podle AP oznámil, že snižuje diplomatické vztahy se sousedním státem na nejnižší úroveň, vyhošťuje thajského velvyslance a odvolává všechny kambodžské zaměstnance z ambasády v Bangkoku.
Thajsko a Kambodža se už více než sto let snaží získat kontrolu nad řádně nevymezenými oblastmi podél 820 kilometrů dlouhé společné pozemní hranice. Tu stanovila v roce 1907 Francie jako koloniální mocnost ovládající Kambodžu.