Aktual.: 6.11.2024 14:26

Praha – Policie v úterý večer zasahovala v kampusu Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy (FSV UK) v pražských Jinonicích kvůli konfliktu mezi posluchači přednášky profesora Adama Fagana o izraelsko-palestinském soužití. Na dotaz ČTK to dnes potvrdil mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Na konci přednášky několik zahraničních studentů podle informací ČTK roztáhlo palestinské vlajky a skandovalo hesla, což vedlo k protestům ostatních účastníků. Incident musela řešit policie, která jednoho člověka podezírá z přestupku. Děkan Fakulty sociálních věd UK Tomáš Karásek narušení přednášky propalestinskými aktivisty na akademické půdě odsoudil.

Rybanský uvedl, že policisté konflikt mezi posluchači přednášky zdokumentovali, jednání jednoho člověka vyhodnotili jako přestupek a předali příslušným úřadům k vyřešení. Vedení Univerzity Karlovy uvedlo, že policie byla přivolána kvůli identifikaci studentů v zájmu bezpečí všech zúčastněných a policejní vyšetřování nepotvrdilo fyzický konflikt.

Přednášku odborníka na Blízký východ Adama Fagana z univerzity King’s College London o soužití mezi Izraelci a Palestinci po teroristickém útoku hnutí Hamás na Izrael z loňského 7. října pořádala SIMS – Studentská samospráva Institutu mezinárodních studií a Herzlovo centrum izraelských studií FSV UK. Přednášku moderovala ředitelka centra Irena Kalhousová, která na dotaz ČTK odkázala na tiskovou zprávu Univerzity Karlovy.

Vedení školy ve vyjádření uvedlo, že Univerzita Karlova je akademickou půdou, kde platí svoboda slova a univerzita ji respektuje. Úterní přednášky na FSV UK se účastnili všichni řádně přihlášení zájemci o problematiku Blízkého východu. „Celou situaci na místě monitoroval Bezpečnostní odbor UK, aby zajistil bezpečí všech zúčastněných. Policie ČR byla přivolána za účelem identifikace studentů pro zajištění bezpečí všech účastníků přednášky. Fyzický konflikt policie vyšetřováním na místě nepotvrdila,“ uvedla UK v tiskové zprávě.

Karásek ve svém stanovisku zdůraznil, že Fakulta sociálních věd UK dlouhodobě podporuje přítomnost zahraničních akademiků a studentů a chrání vyjadřování kritických názorů v akademické komunitě. Narušení přednášky propalestinskými aktivisty ale mělo podle něj politickou a ideologickou povahu a bylo v příkrém rozporu s hodnotami a pravidly, na nichž fakulta při organizaci akcí na své půdě trvá. „Každý akademik musí být připraven unést kritiku postojů, které zastává, a závěrů, jež předkládá. Kolektivní provolávání hesel ale není kritikou a mávání vlajkou není diskusí,“ uvedl děkan.

Vnášení politického či ideologického aktivismu na univerzitní půdu podle něj zcela zbytečně zvyšuje riziko konfliktního chování. „Budu proto hledat veškeré legální cesty, které pomohou opakování podobných incidentů zabránit a posílí autonomii akademického prostoru,“ uvedl. Dodal, že se nejedná o izolovaný incident.

Podíl.