Globální situace se začíná přeměňovat do koncertu velmocí, prohlásil někdejší premiér Vladimír Špidla (SOCDEM) v Událostech, komentářích. Dramatik, spisovatel a bývalý politik Milan Uhde míní, že současné události volají po hlubinných změnách, o které se svět snažil po studené válce. O zahraniční politice a budoucí roli Evropy hovořili také člen Mladých lidovců Benjamin Činčila a předseda Mladého Pirátstva Kristián Sušer. Pořad moderovala Jana Peroutková.
„Podle mého názoru jsme v bodu zlomu. Svět, který jsme znali, byl do značné míry vytvořen důsledky druhé světové války. Vytvořila se OSN a celá řada zvyklostí a postupů – to se nyní vše rozsypalo. OSN je významně oslabena, stejně tak multilaterální politika,“ poznamenal Špidla. Podle něj se globální situace přeměňuje do něčeho, co nazývá koncertem velmocí. „Ale musím říct, že slovo koncert je příliš harmonické k tomu, co nás očekává.“
Podle Uhdeho se nejedná o zásadní a převratný zlom. „Myslím, že se stalo něco, co lze charakterizovat jako návrat do něčeho, co jsme tady už měli. Jsem přesvědčen, že je to návrat k tomu, co kolega Špidla nazval koncertem velmocí. To, co jsme prožívali v padesátých a šedesátých letech s objevem koncepce mírového řešení světa, se kterým přišel americký ministr zahraničí Henry Kissinger. Že se velké velmoci dohodnou, rozdělí si svět, a ty menší, méně vyzbrojené, méně bohaté státy budou muset situaci přijmout,“ vysvětlil.
Činčila vnímá současné události i jako příležitost pro Evropu a Českou republiku. „Určitě jsou velké politické změny, probíhá velká diskuse o bezpečnosti, informační válce. Jsou tu velké hrozby, které všichni vnímáme. Můžeme se s tím buď smířit, nebo znovu nastartovat to, abychom se zajímali o svou bezpečnost, byli konkurenceschopnější – a aby Evropa jako celek tvořila velmoc,“ řekl.
S tím souhlasí i Sušer. „Po celém světě máme spoustu hrozeb, ale můžeme to využít jako odrazový můstek pro to, aby se Evropa sjednotila, abychom byli více akceschopní,“ prohlásil. Promluvil také o potřebě nastartovat ekonomiku. „Musíme přestat dělat zbytečné škrty a začít investovat.“
Náročná cesta silné Evropy
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ve středu prohlásila, že skončil Západ, jak ho známe. Podle ní v novém světovém řádu bude hrát Evropská unie silnou roli. „Jsem přesvědčen, že to je jedna z cest, jsem v tom optimistou,“ řekl Uhde. Podle něj stojí EU před volbou, jestli se smířit se situací, která nastala, nebo si vybere stát se silným aktérem.
„Kdybychom nastoupili na cestu silné Evropy, bude velmi náročná. Bude obsahovat kroky, o kterých zatím nikdo otevřeně nemluví – například obnovu zbrojní výroby v Evropě. Otázku evropského bezpečí nelze řešit jen nákupem zbraní v Americe. Volá to po hlubinném pojetí změny, o kterou se svět pokoušel po konci studené války. Považuji to za určitý reparát, který může dopadnout dobře, ale i špatně,“ poznamenal Uhde.
Špidla věří, že je potřeba investovat do evropské integrace. „Naši protivníci jsou superstáty a jsou výrazně integrovanější než my. To je jejich hlavní výhoda,“ míní. Podle Sušera drží Evropu oproti jiným velmocím zpět konkurenceschopnost. „Přestože je nějaký společný právní řád, který musí jednotlivé státy adaptovat, stále nemáme jednotné podmínky pro firmy, aby měly co nejjednodušší růst a rozvoj,“ vysvětlil.
S tím souhlasí i Činčila, podle něj je potřeba posílit průmysl jednotlivých zemí a odbyrokratizovat jej. Dodal, že si nemyslí, že by Evropa byla připravena na těžké časy. „Posledních několik let jsme kašlali na bezpečnost a na to, že je potřeba Evropu chránit.“
Evropě podle Činčily chybí silný lídr. Špidla touhu po velkém lídrovi zpochybnil. „Když se podívám na Donalda Trumpa, nemyslím si, že by bylo dobré, kdyby se někdo podobný vynořil v čele evropské integrace,“ řekl.