Komerční prezentace Aktual.: 15.01.2025 13:00
Praha – Plynové ohřívače majitelé často instalují do prostor bez konzultace s projektanty a nezřídka v rozporu s platnými normami a bezpečnostními předpisy. Tato zařízení bývají často instalována nevhodně, což může mít za následek závažné požární riziko. V tiskové zprávě to uvedla Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT). Podle prvotních informací mohl převržený plynový ohřívač vzduchu způsobit o víkendu tragický požár v restauraci v Mostu.
Požárům způsobeným plynovými ohřívači mohou podle komory předejít pravidelné revize a kontroly. Od února je kvůli požáru chtějí provádět hasiči. Kontrolovat budou uzavřené předzahrádky po celé zemi, v Ústeckém kraji už živnostenské a stavební úřady s mimořádnými kontrolami restaurací začaly.
Kontroly, zajištění kvalitní projektové dokumentace a striktní dodržování návodů k instalaci a provozu tepelných zařízení jsou podle komory klíčovým faktorem pro zajištění bezpečného provozu pergol, přístřešků a jiných přístaveb.
„Stavební zákon stanoví, že každá stavba musí mít platnou projektovou dokumentaci, která je v souladu se skutečným provedením stavby, včetně všech dodatečných změn a úprav. Není-li tomu tak, musí majitel zajistit takzvanou pasportizaci stavby, případně dodatečné povolení provedených úprav, a to včetně dodržení předpisů požární ochrany,“ řekl předseda ČKAIT Robert Špalek.
Podle odborníků z ČKAIT u řady zastřešených prostor, jako jsou například zahrádky, přístřešky a pergoly, vzniká souběh několika rizikových faktorů, které mohou ohrozit požární bezpečnost. Patří mezi ně zejména kombinace dřevěných konstrukcí, zastřešení či zakrytí hořlavými materiály a použití plynových ohřívačů napojených na tlakové propanbutanové lahve. Tato kombinace materiálů a zařízení podle nich však nemusí být sama o sobě nebezpečná, musí být ale vždy doprovázena odpovídajícími preventivními opatřeními.
Každá taková přístavba je podle předsedy profesního aktivu ČKAIT pro požární bezpečnost staveb Josefa Krále ve skutečnosti stavbou, která musí splňovat přísná pravidla.
„Parametry únikových cest, jako je jejich počet, šířka a maximální délka, jsou řešeny s ohledem na způsob využití objektu, počet osob, které jej budou užívat, a jeho umístění. Dále je nutné zajistit bezpečné používání plynových ohřívačů, které musí být instalovány podle předepsaného návodu, včetně dodržování bezpečných vzdáleností od hořlavých materiálů, umístění na pevný základ a opatření proti převržení nebo zhasnutí plamene. Odpovídající větrání je rovněž nezbytné pro zajištění bezpečného provozu těchto zařízení,“ dodal Král.
Požár v Mostě je se sedmi oběťmi v Česku šestým nejtragičtějším od roku 1990. Odhadem způsobil škodu sedm milionů korun. Příčina je předmětem vyšetřování. Policisté případ vyšetřují pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti, vyloučili násilný vstup nebo teroristický čin.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) je připraveno se zabývat úpravou případných nedostatků ve stavebních předpisech či metodice, pokud by na ně poukázaly výsledky vyšetřování tragického víkendového požáru restaurace v Mostě. Čeká ale spíš debatu o možné změně pravidel požární ochrany. ČTK to sdělila mluvčí MMR Karolína Nová. Požár podle dostupných informací způsobil plynový hořák na uzavřené předzahrádce.
Většina povinností v souvislosti s požární ochranou a bezpečností se podle mluvčí ministerstva řídí právními předpisy Hasičského záchranného sboru (HZS), který je také jedním z orgánů, jež se vyslovují k povolení stavby.
Provozování restauračních předzahrádek a obecně restauračních zařízení spadá do působnosti několika úřadů a právních předpisů. O záležitost spojenou se stavebním zákonem, a tedy ministerstvem pro místní rozvoj, by se jednalo v případě, že by předzahrádka byla stavbou, uvedla Nová.
„Co se týká úpravy metodiky a právních předpisů MMR v reakci na tuto smutnou událost, tak podle dosavadních veřejně dostupných informací, které máme k dispozici, pravděpodobně nedošlo k neštěstí vinou stavby, ale vinou vneseného mobiliáře. Lze tedy očekávat debatu především nad pravidly souvisejícími s požární ochranou. V tuto chvíli můžeme ale uvést, že jsme maximálně nápomocni HZS a v případě potřeby jsme připraveni spolupracovat i s dalšími orgány, které by nás v souvislosti se stavebními předpisy a vyšetřováním oslovily,“ řekla Nová.
Mostecká restaurace U Kojota shořela v noci na neděli 12. ledna. V důsledku požáru zemřelo sedm lidí. Dva popálení zůstávají v kritickém stavu. Požár způsobil škodu zhruba sedm milionů korun. Příčina je předmětem vyšetřování, podle prvotních informací mohl požár způsobit převržený plynový ohřívač vzduchu.
Hasiči kvůli neštěstí začnou v únoru kontrolovat uzavřené předzahrádky po celé republice, v Ústeckém kraji nyní živnostenské a stavební úřady s mimořádnými kontrolami restaurací začaly.