Také Japonsko je jednou z mnoha zemí, které po odeznění covidu bojují s nadměrným turismem. Ten vytváří nežádoucí tlak na tamní infrastrukturu i frustruje místní. Výjimkou není ani výstup na nejslavnější japonskou horu, pod níž se každoročně shromažďují statisíce turistů s cílem zdolání jejího 3 776 metrů nad mořem vysokého vrcholu.

Přibývá ovšem také počet těch, kteří chtějí zhruba osmihodinový výstup zvládnout bez odpočinku na jeden zátah. Protože jsou často nezkušení, počet zranění způsobených nehodami prudce stoupl.

Sezona výstupu na horu Fudži je krátká. Trvá každoročně pouze od července do poloviny září. Podle japonské tiskové agentury Kjódó proto budou muset ti, kteří se k vrcholu vydají po stezce Jošida v prefektuře Jamanaši, zaplatit již od července 2 000 jenů, tedy asi 346 Kč.

Úřady také omezí počet lidí na 4 000 denně. Výstup na horu bude rovněž zakázán mezi 16. hodinou odpolední a 3. hodinou ranní. V současné době lidé platí pouze dobrovolný příspěvek ve výši 1 000 jenů (173 Kč) na údržbu.

Důležité je připravit se

„Chceme po návštěvnících jen to, aby se na túru vhodně oblékli a byli na výstup dobře připraveni,“ říká úředník místní samosprávy Tošiaki Kasai. Úředníci jsou přesvědčeni, že opatření omezí celkový počet návštěvníků, protože stezka Jošida je pro návštěvníky z Tokia výhodná a využívá ji přibližně 60 procent z nich. Podle ministerstva životního prostředí jí prošlo loni během tříměsíční turistické sezony více než 220 000 turistů, to je přibližně stejný počet jako před pandemií.

Od nového opatření japonské úřady očekávají, že vstupné odradí ty, kteří výstup zahajují pozdě večer, aby vrcholu dosáhli, když ráno vychází slunce. Japonská média již v minulosti několikrát informovala o špatně vybavených návštěvnících, kteří často přespávají na stezkách namísto v horských chatách. Někteří z nich se zranili nebo trpěli výškovou nemocí.

„Udržet počet návštěvníků pod kontrolou je naléhavý úkol, lidí sem jezdí prostě moc,“ uzavřel podle The Guardianu guvernér prefektury Jamanaši Kotaro Nagasaki.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.