Aktual.: 3.01.2025 14:10

Vídeň – Koaliční vyjednávání v Rakousku ztroskotala, vláda složená z lidovců (ÖVP), sociálních demokratů (SPÖ) a liberálů ze strany NEOS tak nevznikne. Na tiskové konferenci ve Vídni dnes šéfka NEOS Beate Meinlová-Reisingerová oznámila, že její strana s vyjednáváním končí. Zdůvodnila to především nedostatečnou ochotou partnerů k potřebným reformám. Rakouská média píší o nastávajícím politickém chaosu.

Lidovci, sociální demokraté a liberálové zahájili koaliční vyjednávání v listopadu, NEOS do něj podle Meinlové-Reisingerové šla s cílem „bojovat za reformy, které jsou nezbytně nutné“, a prosazovat politiku, která „se dívá dále než k příštím volbám“. V posledních dnech se ale podle šestačtyřicetileté političky ukázalo, že není možné dosáhnout průlomu v zásadních otázkách.

O rozhodnutí ukončit vyjednávání o koalici, které agentura Reuters označuje za překvapivé, Meinlová-Reisingerová dnes ráno informovala úřadujícího kancléře a šéfa lidovců Karla Nehammera, šéfa SPÖ Andrease Bablera a prezidenta Alexandera Van der Bellena. Právě hlava státu teď může sehrát zásadní roli v dalším vývoji.

Van der Bellen tak učinil už říjnu, když sestavením vlády pověřil Nehammera navzdory tomu, že tradičně kabinet vytváří vítěz voleb, kterým se loni poprvé stali pravicově populističtí Svobodní (FPÖ). Van der Bellen svůj krok zdůvodnil tím, že Svobodní nenašli žádného koaličního partnera ochotného nechat lídra FPÖ Herberta Kickla usednout do kancléřského křesla.

FPÖ dnes uvedla, že před koalicí trojice „poražených“ měsíce varovala. Nehammer podle ní dosud neakceptoval to, že ve volbách lidé rozhodli o tom, že už ho nechtějí v čele vlády. Je na čase, aby odstoupil, míní Svobodní.

Podle agentury APA je nyní několik možností, jak se může situace vyvinout, za nepříliš pravděpodobné považuje, že vznikne vláda složená jen ze dvou stran. Nehammer odmítá vládní spolupráci se Svobodnými pod vedením Kickla, i když by taková koalice měla pohodlnou parlamentní většinu. Koalici lidovců a sociálních demokratů zase činí nepravděpodobnou to, že by měla většinu jediného hlasu a mohla by být nestabilní. SPÖ účast na vládě s FPÖ jednoznačně odmítá.

Mohla by tak vzniknout jiná trojkoalice, další možností jsou předčasné volby. Jak ale poznamenává Reuters, lidovci a sociální demokraté na nich nebudou mít zájem, protože podle průzkumů veřejného mínění nyní za Svobodnými zaostávají o více než deset procentních bodů.

Zářijové volby FPÖ vyhrála se ziskem 28,8 procenta hlasů, následovaná lidovci s 26,3 procenta a sociálními demokraty s 21,1 procenta. Do parlamentu se dostali ještě NEOS s 9,1 procenta a Zelení s 8,2 procenta.

Podíl.