Aktual.: 28.03.2025 16:07

Berlín – Koaliční jednání o příští německé vládě vstoupila dnes do rozhodující fáze. Předsedové stran konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) zahájili jednání, která mají vyřešit sporné body. Neshody nadále panují především v migrační, sociální a daňové politice.

Po únorových volbách přizvala k jednáním o nové vládě vítězná CDU/CSU pravděpodobného příštího kancléře Friedricha Merze sociální demokraty, kteří skončili na třetím místě. CDU/CSU získala 28,5 procenta hlasů, SPD 16,4 procenta. Společně mají ve Spolkovém sněmu 328 poslanců z 630.

V první fázi rozhovorů jednalo v 16 pracovních skupinách 256 stranických expertů. V pondělí předali výsledky svých diskusí, na jejichž základě tento týden vznikala předběžná podoba koaliční dohody. Dnes a v sobotu bude jednat užší okruh 19 vyjednavačů, jehož členy jsou kromě předsedy CDU Merze také předseda sesterské CSU a bavorský premiér Markus Söder a oba spolupředsedové SPD Lars Klingbeil a Saskia Eskenová. Podle Merze je třeba v příštích dnech překonat ještě několik překážek, směr, kterým se možná příští koalice vydala, je ale podle něj správný.

Deklarovaným cílem je sestavit vládu do Velikonoc, které připadají letos na druhou polovinu dubna. V posledních dnech se ovšem v médiích objevují spekulace, podle kterých by se mohl Merz stát kancléřem až na počátku května. Podle webu Politico Merz nechce za žádnou cenu přijít o účast na dvou vrcholných schůzkách: summitu Evropského politického společenství 16. května v Albánii a summitu EU s Británií 19. května.

Podle německých médií budou muset vyjednavači najít shodu především v některých bodech migrační, daňové či sociální politiky. Podle dohody dosažené v sondážních rozhovorech by měli být napříště na německých hranicích odmítáni i migranti, kteří chtějí požádat o azyl. Postup ale podle dohody musí být koordinován se sousedními zeměmi včetně Česka. CDU/CSU a SPD se ovšem nedokázaly shodnout na tom, zda je třeba sousedy o odmítnutí vstupu migrantům jen informovat, jak chtějí konzervativci, nebo je třeba získat také jejich souhlas. Podle dnešního článku bulvárního listu Bild Merz jedná s představiteli sousedních zemí, včetně českého premiéra Petra Fialy, o „migrační alianci“, která by pomohla snížit migrační tlak a zlomit i odpor SPD.

Už v úvodních sondážních rozhovorech se konzervativci a sociální demokraté dohodli mimo jiné na reformě takzvané dluhové brzdy, tedy ústavního opatření, které má bránit přílišnému zadlužování země. Cílem bylo umožnit půjčky, které by financovaly zvýšení výdajů na obranu. Vyjednavači se shodli také na vytvoření investičního fondu o objemu 500 miliard eur (12,5 bilionu Kč), který má být financován z půjček. Obě opatření se podařilo stranám možné budoucí vlády prosadit minulý týden v obou komorách parlamentu: voleném Spolkovém sněmu i Spolkové radě, která zastupuje zájmy 16 spolkových zemí.

Podíl.