Komerční prezentace Aktual.: 8.11.2024 09:49

Praha – Lidem v rizikových profesích, které nebyly zahrnuty do skupiny s nárokem na předčasný odchod do důchodu, by podle dohody vládní koalice měli zaměstnavatelé přispívat povinně čtyři procenta mzdy do penzijního připojištění. Před závěrečným hlasováním Sněmovny o sporné novele to uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Zaměstnanci si pak budou moct vybrat, jak s příspěvkem naloží. Podle poslance STAN Viktora Vojtka by mohli díky změně odcházet do předdůchodů i pět let před standardním věkem odchodu do důchodu. Výhodu zvolené formy podpory vidí v systému třetího důchodového pilíře.

Jurečka očekává, že změny v důchodech dnes dolní komora schválí tak, aby mohla být reforma projednána Senátem. Počítá, že změny se začnou uplatňovat postupně po Novém roce. Pozměňovací návrh vládních TOP 09 a ODS na omezení původně plánovaného okruhu lidí pracujících v náročných profesích s nárokem na předčasný důchod asi na desetinu vzbudil nelibost vedle opozice i u části koaličních poslanců. Za dohodnutý kompromis poděkoval Jurečka vládním stranám. O normě budou poslanci hlasovat v pevně stanoveném termínu od 12:00. Schůze se zúčastní i premiér Petr Fiala (ODS), který se kvůli jednání předčasně vrátí z unijního summitu v Budapešti.

Reforma má podle vlády přispět k udržitelnosti a snížení schodku penzijního systému. Opoziční hnutí ANO a SPD se stavějí proti dalšímu zvyšování věku pro odchod do starobního důchodu a proti postupnému snižování výpočtu nových penzích od přespříštího roku. Jejich zástupci slibují, že pokud se dostanou k moci, změny zruší.

K závěrečnému schvalování penzijní novely se dnes poslanci sejdou počtvrté. Prozatím věnovali debatě v posledním kole projednávání reformy 12,5 hodiny. Hlasování o podobě předlohy má začít v poledne. Pevný čas stanovila dolní komora ve středu podle návrhu vládního tábora. Promluvit chce ještě několik desítek poslanců, řada z nich se k vystoupení patrně už nedostane.

Poslanci předložili k důchodové reformě i tři desítky pozměňovacích návrhů, a to i z koaličních řad. Patří k nim stanovení věkové hranice pro nárok na starobní důchod na 67 let a zpomalení zvyšování důchodového věku na jeden měsíc ročně. Původní vládní návrh s žádným stropem nepočítá a důchodový věk má růst až o dva měsíce za rok podle délky dožití. Opoziční ANO a SPD ale trvají na zachování nynější hranice 65 let pro odchod do penze.

Podíl.
Exit mobile version