Aktual.: 29.04.2025 14:54

Praha – Koalice nemá v Senátu pro převod financování platů nepedagogů ze státu na obce a kraje zajištěnu podporu ani ve frakcích vládních stran. V nejsilnějším klubu ODS a TOP 09 nepanuje na tuto změnu jednotný pohled, řekl dnes novinářům místopředseda frakce Jan Grulich (TOP 09). Opoziční ANO bude požadovat, aby vláda spornou úpravu, proti níž jsou i školské odbory a samosprávy, stáhla z úprav novely školského zákona. Podle předsedkyně klubu Jany Mračkové Vildumetzové chce tuto výzvu prosazovat Michael Canov z klubu Starostů.

Výzvu by měl Senát projednat v rámci petice za zachování financování nepedagogických pracovníků v regionálním školství státem. Podle odborů není jasné, zda stát poskytne obcím a krajům od příštího roku dostatek peněz v rozpočtovém určení daní, zda nebudou muset na platy školníků, kuchařek, uklízeček a administrativních pracovníků doplácet a zda bude dostatečně zajištěno financování od letošního září do konce roku.

Senát by měl podle školského výboru v souladu s těmito výtkami konstatovat, že změna systému financování nepedagogických pracovníků je řešena s nedostatečnou časovou rezervou. Současně by se měl usnést na tom, že podmínkou k převodu financování nepedagogů je schválení změn rozpočtového určení daní ve prospěch krajů a obcí a dalších právních kroků. Navrhovaný převod podle výboru postrádá jasnou vizi pro další plánované změny nárůstu dalších nových nepedagogických profesí k zajištění kvalitního vzdělávání.

Mračková Vildumetzová označila návrh stanoviska od výboru za „nicneříkající“. Podle ní k převodu chybí jasná analýza a dohoda mezi ministrem školství Mikulášem Bekem (STAN) mezi státem a kraji a obci jako zřizovateli škol. Kritizovala také to, jak ministr postupuje.

Grulich uvedl, že Senát může stanoviskem k petici už předem vyjádřit svůj postoj k převodu. „Klub ODS a TOP 09 nemá jednotný náhled na věc,“ uvedl senátor, podle něhož je třeba vyčíslit dopady navrhovaného převodu. Podle něj je třeba školskou novelu, kterou se bude Sněmovna na několikátý pokus zabývat 7. května, schválit ještě v tomto funkční období Sněmovny kvůli dalším úpravám a spor o převod financování ji zdržuje. Pokud by Senát dostal novelu k projednání až v červnu, hrozí to, že jeho případné úpravy už Sněmovna nestihne do podzimních voleb projednat.

Podíl.