Aktual.: 21.01.2025 15:23

Praha – Poslanecký klub opozičního hnutí ANO jednomyslně schválil podání návrhu na zrušení změn v důchodovém systému k Ústavnímu soudu (ÚS). ČTK to po dnešním jednání klubu sdělila jeho předsedkyně Alena Schillerová. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) respektuje právo ANO obrátit se na Ústavní soud. Věří, že soudci potvrdí platnost reformních změn. Uvedl, že opoziční hnutí s vlastními návrhy za poslední léta nepřišlo. Reagoval tak na síti X na rozhodnutí klubu ANO.

Experti hnutí zanalyzovali možné protiústavní aspekty vládní důchodové reformy a procedury jejího přijetí. „Naši experti teď vypracují stížnost a o jejím podání budeme informovat,“ uvedla Schillerová. Na tiskové konferenci před schůzí Sněmovny řekla, že se vláda dopustila protiústavního jednání u důchodových změn u zaměstnanců v takzvaných náročných profesích, problémem je podle ní i způsob přijetí zákona.

Reforma platí od letoška. Počítá s pokračováním zvyšování důchodového věku od 30. let o měsíc ročně do 67 let, s nižším výpočtem nových penzí, minimálním důchodem ve výši 20 procent průměrné mzdy, dřívější penzí bez krácení pobírané částky pro pracovníky nejrizikovější čtvrté kategorie, odpuštění důchodových odvodů pracujícím důchodcům či započítáním fiktivního výdělku za dobu péče do penze. Novela byla v prosinci vyhlášena ve Sbírce zákonů. Jednotlivá ustanovení nabudou účinnosti postupně až do roku 2027. ANO a další opoziční hnutí SPD slibují, že podstatnou část reformy zruší, pokud se na podzim po sněmovních volbách dostanou k moci.

Soud by podle Schillerové měl přezkoumat i proceduru. Poukázala na situaci, kdy předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) nenechala hlasovat o jejím návrhu přerušit jednání o novele do poloviny roku 2025 s odůvodněním, že Sněmovna již o termínu pokračování schůze rozhodla.

„Respektuji právo hnutí ANO podat návrh na zrušení důchodové reformy k Ústavnímu soudu. Škoda, že nebyli schopní za několik posledních let přijít s vlastními návrhy, jak si reformu představují. Stáli jsme o to všichni včetně pana prezidenta. Věřím, že soud potvrdí platnost reformy,“ uvedl Jurečka. Podle něj reforma zlepší situaci rodičů, vdov a vdovců, pracujících důchodců či pečujících a současně přináší i jistotu, že systém penzí bude udržitelná i pro budoucí generace.

Bez reformních změn by propad penzijního systému dosahoval podle koaličních představitelů a podle propočtů v polovině století až pěti procent hrubého domácího produktu, v nynějších částkách asi 350 miliard korun. Opozice to zpochybňuje, podle ní reforma představuje jen parametrické změny.

„Jsme přesvědčeni o tom, že vše probíhalo v souladu s jednacím řádem, nic nebylo porušeno,“ uvedla dnes před jednáním Sněmovny poslankyně STAN Pavla Pivoňka Vaňková. „My jsme opravdu přesvědčeni o tom, že Ústavní soud rozhodne v náš prospěch,“ dodala. „Ctíme, jak soudy rozhodují, počkáme si na to, jak se soudní senát usnese,“ řekla místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová (Piráti).

Také místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS) má za to, že projednávání reformy bylo v souladu s pravidly. Podáním podle něj ANO ukazuje, jak populistická jeho politika je. Před novináři vypočítal promarněná léta, kdy ANO mělo zástupce ve vládě, ale s návrhy nepřišlo, nezapojilo se podle něj do debaty ani nyní. Jediné, co učinilo, bylo zrušení druhého důchodového pilíře ke spoření na stáří z dob Nečasovy vlády, dodal.

Poslanci ANO dříve podali k ÚS například návrh na zrušení lex Babiš II, tedy novely zpřísňující pravidla pro vlastnictví médií u politiků a přijímání dotací u členů vlády a jejich firem. Soud loni v prosinci část zákona zrušil. Zhruba před rokem naopak ANO neuspělo se snahou o zrušení zkrácené valorizace penzí.

U ÚS opoziční hnutí napadlo také například změny ve stavebním spoření, které byly součástí vládního konsolidačního balíčku. Podalo také návrh na zrušení části zákona, kterým se škrtá státní příspěvek u doplňkového penzijního spoření pro spořící důchodce.

Podíl.