Moskva pokračuje ve své agresi na Ukrajině i díky vojenské pomoci ze strany Severní Koreje. Agentura Reuters po dvacet měsíců mapovala toto spojenectví. Podle její analýzy už KLDR dodala Rusku miliony kusů munice i rakety.

Se slzami v očích a květinami v náručí chodí Ukrajinci poklonit se památce pětatřiceti obětí nedělního útoku na město Sumy. Ten se zapíše jako vůbec ten nejkrvavější od roku 2023 a tamní vojenská rozvědka teď naznačuje, že ruská armáda ho mohla podniknout i díky severokorejské pomoci v podobě dodávek balistických raket KN 23.

„Už víme, že útok byl proveden dvěma balistickými raketami Iskander-M nebo KN 23, které vypálily ruské síly ze 112. a 448. brigády z obce Liski ve Voroněžské oblasti a Leženki v Kurské oblasti agresora,“ upřesňuje šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov.

Většina ruské munice pochází ze Severní Koreje

Podle analýzy agentury Reuters naprostá většina ruské munice pochází právě z KLDR. Společně s britskou organizací Open Source Centre zmapovala díky informacím tajných služeb, satelitních snímků i záběrům na sociálních sítích severokorejskou podporu za posledních dvacet měsíců. Za tu dobu Rusko obdrželo 64 dodávek v podobě šestnácti tisíc kontejnerů, které údajně obsahovaly miliony kusů munice pro dělostřelectvo.

„Bez podpory KLDR by (ruský vládce) Vladimir Putin ve své válce na Ukrajině selhal,“ míní bývalý koordinátor panelu OSN monitorujícího sankce uvalené na KLDR Hugh Griffiths.

S dodávkami začal Pchjongjang na sklonku roku 2023. Od té doby plují naložené lodě ze severokorejského přístavu Rajin do ruského přístavu Vostočnyj a z něj dál na západ k ukrajinským hranicím. Jedním z hlavních skladů je ten ve městě Tichoreck. Podle analýzy začalo Rusko v létě 2023 objekt rozšiřovat. Loni v září na skladiště zaútočila ukrajinská armáda a podle odhadů zlikvidovala jeho naprostou většinu.

Klíčová role dělostřelectva

„Rusko operuje podle své vojenské doktríny, ve které je dělostřelectvo klíčové, kdy potřebujete ohromné množství i sílu. Viděli jsme to v Čečensku i Sýrii. Rusko jednoduše nemá průmyslovou kapacitu, aby produkovalo munici, kterou potřebuje. Závisí na KLDR,“ vysvětluje Griffiths.

Součástí severokorejské podpory jsou údajně i dodávky houfnic Koksan. Jejich přepravu mají dokazovat záběry analyzované agenturou Reuters. Výhodou severokorejských monstrózních děl je dosah dlouhý až šedesát kilometrů.

„Padesát procent munice na frontě pochází ze Severní Koreje. Začali i s velkými dodávkami zbraní včetně samohybných houfnic ráže 170 milimetrů a raketometů ráže 240 milimetrů,“ řekl v únoru Budanov.

Severokorejské střely lze podle novinářů poznat na první pohled

Klíčové jsou i dodávky severokorejských balistických střel. Podle svědectví novinářů Reuters se poznají na místě útoku hned na první pohled. Úlomky trosek jsou mnohem větší než obvykle a z méně kvalitního kovu.

Od loňského podzimu je také dobře zdokumentováno nasazení severokorejských vojáků. Kreml i Pchjongjang o vojenské podpoře mlčí. Jasné je, že Severní Korea s Ruskem zažívají stále intenzivnější sbližování, které vyvrcholilo loni návštěvou vůdce Kremlu Vladimira Putina v KLDR po téměř čtvrtstoletí a podpisem smlouvy o vzájemné obraně. Severokorejský vládce Kim Čong-un by naopak měl letos zavítat do Ruska.

Podíl.