Diktátorský režim Kim Čong-una vydělává nemalé peníze na tom, že pomáhá Rusku vést agresi na Ukrajině. Severní Koreji to podle odhadu zatím přineslo více než 20 miliard dolarů a možnost získat ještě více špičkových zbraní.




1:03

„Velký objem může dodat jen KLDR.“ Jak putuje munice proti Ukrajině ze Severní Koreje do Ruska. | Video: Reuters

Jihokorejský think-tank Institut pro obranné analýzy (KIDA) zveřejnil zprávu, podle níž naprostá většina ekonomického přínosu pro Severní Koreu spočívala v dodávkách munice do Ruska, ale také ve vyslání tisíců vojáků do bojů proti Ukrajině a v nabídce technické podpory. 

Zpráva KIDA tvrdí, že Kim Čong-un na oplátku pravděpodobně upřednostňuje „věcnou a technickou pomoc“ od Ruska. Týká se to i dodávek špičkových zbraní, které pomáhají posílit severokorejskou armádu a pokročit v prosazování strategických cílů, píše server Newsweek.

Informace think-tanku se shodují s analýzou britské organizace Open Source Centre a agentury Reuters, které odhadují, že Severní Korea od srpna 2023 do března 2025 odeslala do Ruska více než 15 800 kontejnerů munice. Po prozkoumání satelitních záběrů a trojrozměrných snímků došly k závěru, podle kterého čtyři ruské lodě přepravily 64 zásilek ze Severní Koreje s 4,2 až 5,8 miliony kusů munice.

„Vojenská spolupráce mezi Ruskem a Severní Koreou zvyšuje šance, že Rusko v případě nouze zasáhne na Korejském poloostrově,“ tvrdí jihokorejští analytici, podle kterých je nutné ukončit válku na Ukrajině, přijmout opatření k zablokování této spolupráce a vypracovat dlouhodobou strategii, jak na ni reagovat po ukončení konfliktu.

„Severokorejské muniční ‚potrubí‘ představuje významnou strategickou výzvu. Tím, že umožňuje Rusku udržet si útočnou dynamiku, podkopává účinnost západní vojenské pomoci Ukrajině. Pokud by se tento tok zbraní neřešil, mohl by ještě více naklonit situaci na bojišti ve prospěch Moskvy a urychlit naléhavost bezpečnostních rizik v Evropě i ve východní Asii,“ tvrdí Open Source Centre.

Rusko se ve své válce nadále spoléhá na podporu Severní Koreje, protože se snaží získat co největší výhodu na bojišti pro případná mírová jednání. Ta, která se snaží zprostředkovat Spojené státy, pokračují velmi pomalu, přičemž zásadní neshody panují ohledně uznání území a budoucnosti ukrajinské bezpečnosti.

Dodávky, jako jsou ty ze Severní Koreje, umožňují pokračování bojů, a to bude pravděpodobně ještě nějakou dobu pokračovat, vzhledem k rozpadajícím se vztahům mezi USA a Ukrajinou a k vlastním červeným liniím Ruska, dodává Newsweek.

„Putin by bez Kima prohrál.“ Severokorejci zasáhli do války zcela zásadním způsobem. (Celý článek s videem zde)

Bez pomoci Severokorejců by Putin ve válce na Ukrajině selhal, tvrdí odborník na asijskou diktaturu. | Video: Reuters

Podíl.
Exit mobile version