Delegace vedená europoslancem Tomášem Zdechovským (KDU-ČSL) na Slovensku posuzuje využívání evropských fondů včetně podezření na možné zneužívání dotací. Podle něj podklady ukazují na konkrétní organizovanou skupinu, která se snažila evropské dotace rozkrádat. Řekl to v úterních Událostech, komentářích moderovaných Danielem Takáčem. Delegace se podle něj snaží s tamními politiky vést otevřený dialog a zdůrazňuje nutnost přísnějších kontrol. Na kritiku ze strany slovenského ministra vnitra Matúše Šutaje Eštoka (Hlas) reagoval Zdechovský slovy, že „někomu možná ujedou nervy“.

Delegace podle Zdechovského na Slovensku vede intenzivní dialog a „řeší záležitosti staršího i novějšího data“. Jejím cílem je podle něj dát slovenským politikům najevo, že je třeba „přitvrdit“, pokud jde o kontroly využívání evropských dotací. „Když někdo podvádí s evropskými dotacemi… tak musí být tvrdě potrestán,“ je přesvědčený Zdechovský.

„Není možné, aby čeští daňoví poplatníci platili nějakým zlodějům opravy jejich vil nebo kupovali kamiony, na které nemají z evropských dotací nárok,“ uvedl lidovecký europoslanec. Moderátor Daniel Takáč potvrdil, že informace o podezřelých soukromých honosných vilách, které měly být prezentovány jako penziony, se opravdu objevily.

Vzápětí se ale europoslance moderátor tázal: „Tohle jste opravdu na Slovensku zjistili? To se stalo?“ Zdechovský odpověděl, že ano a že „některé podklady a dokumenty, které má delegace k dispozici, ukazují na systematické poškozování zájmů Evropské unie“. Podle něj jde o „konkrétní organizovanou skupinu, která se snažila pomocí určitých dotačních titulů rozkrádat evropské dotace“.

Zdechovský zároveň podotkl, že delegace vyslaná do sousední země není složená pouze z europoslanců, ale má za sebou tým analytiků a vyšetřovatelů, se kterými jsou dle něj veškeré skutečnosti konzultovány.

Peníze by prý Slovensko Bruselu vracet nemuselo

Pokud by se potvrdilo, že na Slovensku došlo k pochybením při čerpání evropských dotací, Zdechovský vysvětlil, že finance nebude nutné vracet přímo Bruselu. Peníze však dle něj budou muset být využity jinak – transparentně a účelně. Zdůraznil, že jde především o „nastavení kontrolních mechanismů tak, aby se podobné případy neopakovaly“ a dodal, že cílem Evropské unie není nikoho trestat.

Moderátor Takáč upozornil, že každá členská země si své operační programy nastavuje sama a podle nich rozděluje finance. Zdechovský s tím souhlasil, ale upozornil, že „je potřeba, možná i Slovensku, jasně vysvětlit, že doba, kdy se pošlou peníze určité organizované skupině, která ovládala nějakou agenturu nebo nějakou část polnohospodářské agentury, skončila“.

Podle něj se delegace snaží vše vysvětlovat a vést otevřenou diskuzi se slovenskými partnery tak, aby „byly chráněny peníze poslední slovenské babičky a posledního slovenského důchodce“. A zároveň prý tak, aby Bratislava mohla z evropských prostředků skutečně profitovat a aby se země rozvíjela a třeba i předehnala Česko, nastínil.

Uvedl, že o těchto záležitostech v úterý jednal například se slovenským ministrem zemědělství (Richardem Takáčem). Podle Zdechovského ministr přislíbil, že „případy budou vyšetřeny a případní viníci potrestáni.“

Ostrá kritika ze strany slovenského ministra vnitra

Na druhé straně se ale ze Slovenska ozývají i kritické hlasy. Například šéf tamního resortu vnitra Šutaj Eštok označil delegaci vedenou Zdechovským za „trestnou výpravu z Bruselu“.

Lidovecký europoslanec na tato slova reagoval vyjádřením, že „na Slovensku je to někdy tak, že někomu možná ujedou emoce a víc mluví, než přemýšlí“. Doplnil, že kdyby měl možnost se s ministrem vnitra osobně setkat, byl by prý schopen mu smysl mise delegace vysvětlit.

Podíl.
Exit mobile version